Yunus Emre Enstitüsü “Türk Belgelere Dayanan Haftası” başladı

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Berlin, Zagreb ve Belgrad şubelerince düzenlenen çevrim içi “Türk Belgeli Haftası” (Turkish DocuWeek) başladı.

1960’lı yıllarda Türkiye’den Amerika’ya göç eden elektronik müzik bestecisi İlhan Mimaroğlu ile eş Güngör Mimaroğlu’nun hikayesini konu bölge ve yönetmenliğini Serdar Kökçeoğlu’nun üstlendiği “Mimaroğlu” ile merhum Fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in hayatının, sanatının anlatıldığı ve yönetmenliğini Binnur Karaevli ile Fatih Kaymak’ın üstlendiği ” İstanbul’un Gözü” belgeselleriyle Türk Belgelere Dayanan Haftası başladı.

Hayatın umut ile gerçekleri arasında sanatsal bir şekilde anlatıldığı Türk Belgesel Haftası, “Turkish DocuWeek” adıyla 23 Nisan’a değin sürecek.

İlk defa düzenlenen çevrim içi Türk Belgesel Haftası’nda 10’u Türk, 3’ü milletlerarası elde etmek üzere toplam 13 belgesele yer verilecek.???????

İstanbul Film Festivali, Documentarist İstanbul Belgelere Dayanan Günleri, İsviçre Uluslararası Film Festivali, Akbank Kısa Film Festivali, Beyond Borders Uluslararası Belgelere Dayanan Festivali, TRT Milletlerarası Belgeli Ödülleri, Locarno Film Festival ve Hof Milletlerarası Film Festivali dahil edinmek üzere birçok büyük festivalde gösterilmiş ve ödüller kazanmış belgelere dayanan seçkileri izlenebilecek.

Sinemaseverler, filmleri Türkiye, Avrupa ve Balkan ülkelerinde izleyebilecek. Bu kapsamda her ülkenin lokal saatine kadar, her gün 2 film 24 saat boyunca seyirciyle buluşacak.

Türk Belgeli Haftası’nda Murat Pay’ın “Maşuk’un Nefesi”, Enver Arcak’ın “Hermana”, Stephan Talneau’nun “SAZ”, Tamara ve Kotevsa ile Ljubormir’ın “Perfect Black”, Damian Nenadic’in “Days of Madness”, Pelin Esmer’in “Kraliçe Lear”, Rıdvan Karaman’ın “Kimsesizler Oteli”, Mladen Kovacevic’ın “Unplugged” Turkish DocuWeek dahilinde çevrim içi gösterilecek belgelere dayanan filmler aralarında yer alıyor.

YEE özel gösterimleri dahilinde yapımcılığını Murat Tosun ve yönetmenliğini Dirk Schaefer’in üstlendiği “Edzard Reuter-Leylek Bacaklı”, Mehmet Yılmaz’ın “Umudun Adı: Azez” ve Enis Rıza Sakızlı’nın “Anadolu’nun Kadım Hikayesi” gösterimde olacak öteki yapıtlar arasında bulunuyor.

Türk Belgesel Haftası tüm sosyal ağ platformlarının dışında Spotify, Apple Podcast, Google Podcast ve Amazon Podcast platformlarında yayımlanacak.

Türk Belgelere Dayanan Haftası,”turkishdocuweek.eventive.org” adresinden de izlenebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir