YTB’nin “Türkiye Bursları” öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı (2)

MEHMET ŞAH YILMAZ/İBRAHİM HAKKI ÇETİNKAYA – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere Türkiye’de yüksek öğrenim imkanı sunduğu “Türkiye Bursları” programı kapsamındaki milletlerarası öğrenciler, ülkelerindeki ramazan geleneklerinin Türkiye’deki geleneklerle benzer olduğunu söyledi.

Bursiyer öğrenciler, AA muhabirlerine, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde ülkelerindeki ve Türkiye’deki ramazan ayını anlattı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümü doktora öğrencisi Iraklı Zehra el-Gazi, Irak’ta ramazan başlamadan önce süslemelerin yapıldığını, yemek ve içeceklerin hazırlandığını söyledi.

Gazi, “Irak’ta ramazana özel dolma ve biryani gibi yemekler vardır. Tatlılarımız ise tulumba, baklava ve calibedir. Tatlılar, Bağdat’taki en ünlü tatlıcılardan alınır. Sahurda davulla uyandırma geleneği vardır.” ifadesini kullandı.

İftardan önce komşuların birbirine yemek yemek gönderdiğini belirten Gazi, ramazanın en hoş kısmının ise iftardan sonra oynanan oyunlar olduğunu dile getirdi.

Gazi, Türkiye’de üç ramazan geçirdiğini, YTB doğru geçirdiği ramazanların fazla hoş olduğunu aktararak, “Ailemi fazla özlüyorum fakat biz, YTB’de de derhal bir aile gibi olduk. Onların doğru Türkiye’de hiç yabancı gibi hissetmiyoruz.” dedi.

“İnsanlar birbirlerine fazla yardım ediyor”

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü doktora öğrencisi Sudanlı Mevahib Hasan, 2015’ten bu yandan Türkiye’de olduğunu dile getirerek, ülkesinde kadınların ramazandan bir ay önce mutfaklarına yeni eşyalar aldığını ve ramazana özel yemekler hazırladıklarını söyledi.

Ramazan için özel “Hulu-Murr” adında bir meşrubat hazırlandığına değinen Hasan, Türkiye’deki ramazana ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de ramazanda dikkatimi çeken şeylerden biri, günün çok uzun olması oldu. Yemekler de bizden birazcık bambaşka. Bizim yemeklerimiz daha baharatlı ve ramazan için özel yemekler yiyoruz. genelde yenilen yemekleri ramazanda yemiyoruz lakin artık Türkiye’de ramazanlara alıştım.

Ramazan pidesini fazla sevdim. İftar pidesiz geçmiyor. Sofralar, Türkiye’de çok zengin. İnsanlar birbirlerine fazla yardım ediyor. YTB doğruca birkaç aileyi ziyaret ettik. İki sene önce 30 gün baştan başa ailelerle iftar yapıyorduk.”

“Müslümanların sevincini paylaşıyorduk”

Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Bosna Hersekli Dajana Barusic, 6 yıldır Türkiye’de bulunduğunu, ülkesindeki ramazan geleneklerinin Türkiye’dekine aynı olduğunu söyledi.

Ülkesi Bosna’da Ortodoks ve Katolik Hristiyanlar ile Yahudilerin de yaşadığını vurgulayan Barusic, şunları kaydetti:

“Bir Hristiyan olarak bile çocukluğumda hatırladığım kadarıyla ramazanın geldiği havadan hissediliyordu. Hepimiz Müslümanların sevincini paylaşıyorduk. Bosna’da da iftarda top atma geleneği devam ediyor.

Bosna’daki Müslümanlar, ramazan her tarafında dinlerine daha fazla önem gösterip araştırıyor. İftarlara özellikle Müslüman olmayanlar da misafir etme ediliyor. Böyle bir adet de var. Bosna da Müslümanlar kadar eğlence edildim ama Türkiye’de daha çok iftara katıldım. Dini açıdan Müslümanlar değin heyecan yaşamasam bile defalarca güzel hissediyordum.” dedi.

Barusic, ramazan pidesinin ülkesinde de fazla meşhur olduğunu söyledi.

“Ramazan Bayramı Bulgaristan da ağırbaşlı geçer”

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Arnavutluklu Rovena Deliu, ülkesinde Osmanlı döneminde yaşanan ile şimdiki ramazanlar aralarında çok büyük ayrım olduğunu belirterek, “Fakat şunu söyleyebilirim ki; 500 yıllık müşterek bir tarihimiz var, farklılıklarımızdan daha fazla benzerliklerimiz var. Örneğin çocukluğumda ramazan geldiğinde sokaklarda ramazanın mutluluğu yaşanıyordu ve sahur için insanları uyandırmak için davul çalınıyordu. Türkiye’ye geldiğimde de kültürel açıdan hiçbir çeşitlilik görmedim.” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Bulgaristanlı Fatime İslam, ülkesinde ramazanın Türkiye’den daha ağırbaşlı geçtiğini, Müslümanların azınlık olduğu için Türkiye’deki gibi bir hava bulunmadığını kaydetti.

İslam, ramazanı Türkiye’de geçirmeyi fazla sevdiğini belirterek, “Hatta olasılıkla mezun olduktan sonra sırf ramazanı Türkiye’de vermek için buraya döneceğim.” dedi.

“Türkiye’de ramazan pidesi ve bunun gibi o kadar fazla şey ramazanın geldiğini vurguluyor, bu çok hoşuma gidiyor.” diyen İslam, Ramazan Bayramı’nın da Bulgaristan da ağırbaşlı geçtiğini söyledi.

“Kültürümüzde ‘ramazani’ diye bir oyun var”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Afganistanlı Harun Hasanzoy, ülkesinde ramazanda insanların heyecanının artığını söyledi.

Çocukların babalarıyla camiye gittiğini, teravih namazını kıldığını aktaran Hasanzoy, “Ramazana özel tatlılar, limon şerbeti gibi şerbetler, Afgan pilavı ve mantısı gibi esas yemekler yapıyoruz. İftara özel gözlemeye aynı ‘bolani’ adını verdiğimiz yiyecek de hazırlanıyor. Kültürümüzde ‘ramazani’ diye bir oyun da var. Mahalledeki çocuklar her zaman birlikte ramazan şarkıları söyleyerek dolaşıyor ve oradaki sakinler çocuklara para veriyor.” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Etiyopyalı Osama Kamil de ülkesinin ramazan kültürünün Türkiye’dekine aynı olduğunu söyledi.

YTB'nin Türkiye Bursları öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı (2)
YTB'nin Türkiye Bursları öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı (2)
YTB'nin Türkiye Bursları öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı (2)
YTB'nin Türkiye Bursları öğrencileri, ülkelerindeki ramazan geleneklerini anlattı (2)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir