Yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80’i aştığı Rize’de, vatandaşlara

‘Çok yüksek riskli iller’ arasında da yer alan Rize’de yoğun bakım doluluk oranı artışıyla birlikte polikliniklere gelen hasta sayısı da yükselişe geçti. İl Sağlık Durumu Müdürlüğü iş yükünün arttığını duyurdu, zorda kalınmadıkça hastanelere başvurulmamasını istedi.

“POLİKLİNİK KAPASİTEMİZ YÜZDE 85’LERDE”

Rize Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral pandemi öncesinde 4 bin 500 olan günlük poliklinik tatbik sayısının dün itibari ile 3 bin 500 seviyelerinde devam ettiğini söyledi. Demiral, “Özellikle son 2 hafta içerisinde gerek poliklinik başvurularımızda gerek ivedi olmayan ertelenebilir ameliyat sayılarımızda önemli bir artma yaşamaktayız. Bu artışın bize yansıması da poliklinik kapasitemizi yüzde seksen 85’lere çıkardı. Ameliyathane ve yatan hastalar açısından da jurnal yatış gereken hastalarımızı bekletme durumunda kaldık. Bu yüzden elektif ameliyatları bir vakit erteleme yapmak zorunluluğu ile karşısında karşıyayız” dedi.

Son dakika haberi | RİZE'DE, 'ZORDA KALINMADIKÇA HASTANELERE BAŞVURMAYIN' ÇAĞRISI

“SAĞLIK SİSTEMİNİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN YOĞUNLUK AZALMALI”

Doç. Dr. Gökhan Demiral, Ramazan ayı ile birlikte hastaneye başvuranların sayısında artış olabileceğini belirterek “Vatandaşlarımız vücudunda daha önceden olmayan bir bulgu, bir belirti, herhangi bir karın ağrısı, göğüs ağrısı, kolda, elde bir hissizlik, görmede bir şikayeti varsa kuşkusuz süre kaybetmeden bize ulaşsın. Hastanede yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için kontrol amacıyla gelen hastalardan bu sürenin birazcık ötelenmesini istiyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızın birinci basamak afiyet hizmetlerinden daha fazla faydalanmasını bekliyoruz. İlimizde hastanelerde yaşanan yoğunluğun azalması gerekiyor. Kişiler arası bulaşın önlemek ve sağlık durumu sisteminin ayakta kalabilmesi için yoğunluk azalmalı” dedi.

“BU YOĞUNLUĞUN ÖNÜNE BİZ GEÇEBİLİRİZ”

Tetkik için hastaneye gelen Nurten Berktaş “Zor Durumda kalmadıkça gelmiyoruz zaten, evvelden aldığımız randevular vardı. Hastaneler gerçekten çok yoğun ve topluluk. Bunun önüne biz geçebiliriz” dedi.

Babasının muayenesi için geldiğini söyleyen Ayşe Balcı “Mecburiyetten geliyoruz, babamın yürek rahatsızlığı var, onun için geldik. Natürel ama bu kalabalık arasında çok itinalı davranıyoruz. Gelirken tereddütle geliyoruz. o kadar fazla hasta var ki gerçekten hasta olanlar sıra bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Dayısı için hastaneye geldiğini gösteren Namık Kemal İbrahimağaoğlu da “Sağlık Durumu Müdürlüğü’nün gerekli olmadıkça hastaneye gelmeyin çağrısına katılıyorum. Benim de böbrek rahatsızlığım var. İdare ediyorum, pandemi bitince gideceğim. Şu an dayıma refakat için geldim. Hastaneye gerektiği zaman gelin, sağlık çalışanlarımızın fedakar çalışmasına bu şekilde yardım verebiliriz” dedi.

Yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80'i aştığı Rize'de, vatandaşlara Zorda kalmadıkça hastanelere gitmeyin çağrısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir