Yılmaz Morgül: Bu şarkı şiddete ilaç olacak

? Yeni şarkınız “Gülü Soldurmam”ın öyküsü hayli ilginç. üstelik siz anlatır mısınız?

Sözü Aşkın Tuna’ya, müziği Coşkun Kıvılcım’a ait çok özel bir eser. Türk sanat müziği eseri ile tekrar kendi müziğimden taviz vermeden “Gülü Soldurmam” isimli şarkımla sanat müziğine devam ediyorum. Bu şarkıyı bizleri karşılıksız seven annelerimiz ve bütün kadınlarımız için seslendirdim. Çünkü inanıyorum ama bu şarkıyı dinleyen erkekler katiyen bir anneye, bir kadına şiddette bulunmayacaktır. “Gülü Soldurmam” sözleri itibarıyla da bir annenin, bir kadının duygularını, hassasiyetini, kutsallığını anlatan bir şarkı. Ben bu şarkıyı okurken stüdyoda iki kez tansiyon sebebiyle bayılma nöbetleri geçirdim. Çünkü annemin yaşadıkları hep gözümün önüne geldi. Annem Alzheimer hastası ve geçtiğimiz ay deri kanserine yakalandı. Acele ameliyatlara alındı. Bu olaylar beni derinden etkiledi. O yüzden bu şarkım sadece kadınlar ve anneler için…

? Ülkemizde kadına zorlama ve taciz olayları gündemdeyken bu şarkının farklı bir önemi var sanırım.

Evet, şiddetin Türkiye’deki ilacı olacağına inanıyorum. Çünkü müzikle bütün musibet kapılarının kapanacağına ve çare edileceğine inanıyorum. Hastalar bile müzikle çare ediliyordu geçmişte. Bu şarkıyı dinleyen hiçbir erkek kadına şiddette bulunamaz, iddia ediyorum.

? Sizin yaptığınız şarkılarda ya da kıyafetlerinizde hep bir mesaj var…

Bütün kıyafetlerimle doğaya, kadına, çocuğa, hayvanlara yapılan şiddetin karşısındayım. Çevreciyim ve bütün ödül törenlerinde insanlara mesaj veren kıyafetler giyiyorum. Doğayı, denizleri o kadar çok katlettik oysa artık oksijen alamayacak duruma geleceğiz. Binalar, santrallerle yok ediliyor geleceğimiz. Biz topraktan geldik, toprağa gideceğiz. Biz toprağın değerini bilmeyerek kendi sonumuzu hazırlıyoruz.

? Hayır kurumları ve vakıfların özel gecelerine de katılıyorsunuz. Fakat hiç göz önünde değilsiniz…

Dünyada benim gibi ikinci bir şarkıcı değil. Dünya genelinde Türkiye ilk olarak almak üzere yeniden engelliler yararına konserler verdim. Bu gelirle korunma evinden tutun da hastanelerin diyaliz makinelerine, binlerce akülü sandalyenin teminine dek katkıda bulunmaya çalıştım. Türkiye’de tekim. Çünkü sanatçılar kameralar ordusuyla giderler bu noktaları ziyaret ederler ve bir daha onların yüzünü göremezsiniz.

TARLA İŞÇİLİĞİNDEN KOMİLİĞE DEĞIN HER İŞİ YAPTIM

? Pandemi döneminde sosyal yükümlülük projelerine yardımlarda nasıl bir yol çizdiniz?

Engelliler için online yardım gecesi düzenledik. Birinde antika mezatı yaptım. Sanatçıların kıyafetlerini açık artırmayla satışa sunduk. Geliriyle engelli çocuklara sandalye temin ettik. Down ve otizimli çocukların eğitim aldıkları okul ihtiyaçlarına da takviye oluyoruz. En son geçen hafta Kızılay ile birlikte Mardin Nusaybin’deki 05-15 yaş arasındaki özel çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşıladık.

? Bunları neden fazla dillendirmiyorsunuz?

Bu adı üzerinde hayır çalışması. Bence bir insandaki en büyük erdem geldiği yeri unutmamasıdır. Ben Beykoz’da bir gecekonduda dünyaya geldim. Okul hayatımda tarla işçiliğinden komiliğe değin tekrar çalıştım. Fakat çok mutluyduk.

? Peki ne değişti şu anda, sihir bozuldu mu?

İlkokulda bize sıhhat, sosyal yardım vakıfları kılık giysi veriyordu. Acilen ben bir yerlere gelmeye başladığımda bana yardım eden derneklerin himayesindeki çocukları giydirebiliyorum.

? Peki sanat hayatınızda sizi üzen bir durum var mıdır?

Bizden sonra Türk sanat müziğinde hiç kimse yetişmedi. Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Münir Nurettin Selçuk’lar öldü gitti. Kimler kaldı? Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Gönül Yazar, Emel Sayın, Mustafa Sağyaşar. Onlardan sonraki genç nesilde de bir tek Yılmaz Morgül var. Kimse bizi peşine düşüp takip etmiyor. Öz müziğimize kimse sahip çıkmıyor.

Yılmaz Morgül: Bu şarkı şiddete ilaç olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir