Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2006 yılında İBB’ye 1 jurnal başkanlık yapmış

1972 yılında o dönem Adana, bugünse Osmaniye sınırları içerisinde olan Kadirli’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan daha sonra 1990’ların ikinci yarısından itibaren özgür avukat olarak çalışmaya başladı. Twitter hesabında kendisini avukat ve sivil toplum gönüllüsü olarak tanıtan Yanık, son yıllarda sık sık katıldığı televizyon programlarında sarf ettiği görüşlerle daha geniş kitleler göre tanındı.

‘İBB’YE BAŞKANLIK EDEN İLK KADIN

2004-14 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Şubat 2006’da dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Londra’ya yapacağı ziyaret esnasında kendisine vekalet etmek üzere Yanık’ı seçti. Uyruk gazetesinde o dönem konuyla ilgili yayımlanmış habere tarafından; Topbaş, bu kararını Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bilhassa kadınların faal bir hal almasını istemesiyle bağdaştırdı ve “İlk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir günlük de olsa bir kadın başkanlık yapacak. Bilhassa Türkiye için bunu önemsiyorum. Bu şekilde, diğer başkanlarımıza da kayda değer bir mesaj veriyoruz” açıklamasını yaptı. Yanık da bu kararı “sembolik ama manâlı” olarak tanımladı ve bir kadın meclis üyesi olarak bunu önemsediğini söyledi.

AK PARTİ’DEKİ SİYASİ YAŞAMI

Yanık, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana içinde yer alan isimlerden birisi ve siyasete atıldığı dönemden bu yana bu parti içerisinde faaliyetlerini sürdürmüş bir ad. Partinin İstanbul kurucu İl Yönetim Kurulu üyeleri aralarında bulunuyor. Sivil toplum çalışmalarını da büyük oranda yine bu partiye yakın dernekler içerisinde sürdürdü. AK Parti’nin düzenlediği Siyaset Akademisi eğitim serileri dahilinde bir dönem “Siyaset Felsefesi ve Siyasi Metinler” dersleri de verdi. Idare Heyeti Üyesi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın (KADEM) internet sitesinde bulunan özgeçmişine göre, 2003 yılında “Genç Siyasi Liderler Programı” çerçevesinde gittiği İsrail’de siyasi ve sosyal incelemlerde bulundu ve kariyeri her tarafında birçok sivil toplum çalışmasının içinde yer aldı.

Aynı özgeçmişte Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde (MÜSİAD) danışmanlık ve eğitim sektör kurulu başkan yardımcılığı yaptığı da belirtiliyor. Yanık, son olarak geçtiğimiz haftalarda Hak ve Yeniden Yapılanma Partisi’nin Merkez Karar ve Idare Heyeti (MKYK) üyeliğine getirildi.

Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2006 yılında İBB'ye 1 günlük başkanlık yapmışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir