Yaşam Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy’de kesintisiz sürüyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü ile YK Enerji işbirliği halinde yürütülmekte olan kurslar sayesinde kadınlar, engebeli pandemi sürecinde keza üretime katkı sağlıyor, keza de aile ekonomilerine yardım oluyor.

Türkiye çalışabilir nüfusunun işgücüne katılma oranının erkeklerde yüzde 71,3 iken kadınlarda yüzde 30,3 düzeyinde olduğunu gösteren YK Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Cafer Varol, kadınların kendi ayakları üzerinde durması için değişik projeler yürüttüklerini belirtti. Dünyada; Kadınların işgücüne katılımlarının önündeki en büyük engeller olarak sosyo-hesaplı faktörler, emek piyasasının istek yapısı, cinsiyete dayalı meslek bölümü veya ücret ayrımcılığı gibi nedenlerin gösterildiğini gösteren YK Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Cafer Varol, “Dünyada bir yandan kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını engel olan nedenler atarken diğer yandan birçok şirket bayan istihdamını artıracak projeler geliştiriyor ve bu tarz projelere yardım veriyor. Kurum olarak her zaman kadınlarımızın yanındayız. Kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını destekleyen şirketlerden olan YK Enerji, kadrosunda yer verdiği bayan personellerin yanında, çalışanlarının ev hanımı eşlerini ve kızlarını da kapsayan projelere imza atıyor” dedi.

Milas Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Geleneksel El Sanatları Eğitmenleri olan Şengül Türk İri ve Zübeyde Öztürk öncülüğünde Yeniköy ve Kemerköy Sosyal Site’de ikamet eden kadınlar için Tığ Örücülüğü, Tokat Ahşap Baskı ve Sepet Örücülüğü kursları düzenleniyor. Kursların kadınların istedikleri alanda açıldığını bildiren YK Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Cafer Varol, “Geçtiğimiz yıllarda çini ve kumaş zorlama kurslarımız gerçekleştirilmişti. 3 aydan, 12 avuç içi değin alanına kadar devam eden kursların sonunda mezun olan kursiyerler buradan aldıkları bilgilerle ürettikleri ürünleri pandemi koşulları dolayısıyla online olarak açılan sergilerde, oluşturulan hobi atölyelerinde, festivallerde, pazarlarda satışını gerçekleştirip aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Hali hazırda minik gruplar halinde devamlı kurslarımızla toplamda 100 kadına eğitim fırsatı sunmuş durumdayız” dedi.

Varol, projenin amacının ekonomiye katkı sunmanın yanına toplumda hayat boyu öğrenme kültürü ve farkındalığının oluşturulması ve öğrenme fırsatlarına erişimin artırılması oluğunu belirterek “YK Enerji olarak bu kapsamda projelerimiz devam edecek. Ayrıca; kadınlarımıza minnettarlığımızın bir göstergesi olarak, alan kadınlarımızın eğitimi hususunda kamudaki paydaşlarımızla işbirliklerimizin artması yönünde gayretlerimiz sürüyor.” diye konuştu. – MUĞLA

Hayat Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy'de kesintisiz sürüyor
Hayat Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy'de kesintisiz sürüyor
Hayat Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy'de kesintisiz sürüyor
Hayat Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy'de kesintisiz sürüyor
Hayat Boyu Öğrenme Yeniköy Kemerköy'de kesintisiz sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir