Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı

Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı

DÜ Hastanesi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Haktan Karaman vatandaşları uyardı

“Hekim tavsiyesi olmadan ağrı kesici göstermek, bedeli fazla ağır olan sıkıntılara yol açabilir”

DİYARBAKIR – Hastanede muayene olmadan hekim tavsiyesi olmadan eczaneden alınan analjezik ilaçlarla ilgili vatandaşları uyaran Prof. Dr. Haktan Karaman, “Bir şikayeti olmayan veya böyle bir bilgiye sahip olmayan insanların analjezik olarak cümle parçası ettiğimiz bu cins ilaçları uzun dönem kullanmaları ardından bedeli fazla ağır olan sıkıntılara yol açabilir” dedi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Haktan Karaman, hastanede tetkik olmadan ve doktor tavsiyesi dıştan eczaneden alınan analjezik ilaçlarla ilgili vatandaşları çok önemli uyarıda bulundu. Kendi alanı ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Karaman, sızı uzmanı olarak kronik sancı çeken hastaların gerek hap tedavisi gerekse kendilerine özgü kapalı yöntemle hastaların ağrılarını kesmeye karşın işlemler yaptıklarını söyledi.

“Ağrı kesiciler zamanla hastalarda afiyet sorununa niçin olur”

Başta bir hekim olarak vatandaşlara uyarıda bulunmak istediği gösteren Prof. Dr. Karaman, “Bütün ilaç gruplarında hekimin tavsiyesi olmadan hiçbir ilacın kullanılması, hekim olmayan insanların ve başkalarının tavsiyesiyle ilaçların kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ağrılarla ilgili olarak bu bizim pandemi öncesinde de gündemimizi meşgul eden bir sorundur. Çünkü kronik sancı çeken hastaların bir bölümü ömürleri her tarafında kan basıncı ve şeker hastaları gibi ağrı kesici ilaçları kullanmaları gerekiyor ve bunların yaratabileceği bir takım sıkıntılar var. En kolay ve en fazla aşina bizim basit olarak tanımladığımız ilaçlar, vatandaşlar eczaneye gidip ‘bana bir analjezik’ verin dedikleri vakit karşılarına çıkan analjezik gruplarıdır” dedi.

“ağrı kesici ilaçlar masum değildir”

Sızı kesicilerin göründüğü gibi günahsız olmadığını gösteren Prof. Dr. Karaman, “Ağrı kesiciler fiilen günahsız sancı kesiciler olarak kullanılır, evde çocuğunuzun başı ağrıdığında ve ateşi çıktığında nasıl fakat kullanıyorsak kendi ağrılarımız içinde bunları kullanıyoruz. Fakat bizim ihmal ettiğimiz şey şudur; bu ilaçların kısa süreliğine kullanımı olur ya böbrek ve mide ile ilgili şikayeti olan hastalarda fazla bıkkınlık çıkarmayabilir lakin mide ve böbrekleriyle ilgili bir şikayeti olmayan veya böyle bir bilgiye sahip olmayan insanların bu nesil ilaçları uzun dönem kullanmaları ardından bedeli çok ağır olan sıkıntılara yol açabilir. Böbreklerini bile kaybedebilirler veya fazla önemli mide kanamaları hayatlarını korkutma eden bir durumda, acele servislerde daha ileri süreçlerde kalış gerektiren hastane ortamlarına düşmelerine niçin olabilirler. Bu yüzden mantıklı olanı kesinlikle doktor kontrolünden asla çıkmamalı ve pandemi kurallarına uygun bir şekilde maske, mesafe ve hijyen kurlarına uyarak, ilgili doktorlarına başvurarak kendilerine reçete edilecek ilaçları kullanmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı
Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı
Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı
Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir