Vali Yavuz, “Gönülden gönüle” projesiyle 17 yılda 86 bin aileye devletin şefkat elini uzattı Açıklaması

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, sosyal devlet anlayışının benimsenmesi, gereksinim sahiplerinin taleplerinin kısa sürede çözülerek toplumun rahat seviyesinin artırılması, devlet ve ırk arasındaki bağın güçlenmesi nedeniyle Siverek’te 2004 yılındaki kaymakamlık görevi sırasında başlattığı “Gönülden Gönüle” projesi ile 86 binin üzerinde gereklilik sahibine ulaştı.

Siverek’ten çıktığı yolculukta, toplumun dezavantajlı gruplara karşın başlattığı projeyi kaymakam olarak görev aldığı Kemer ve Gaziosmanpaşa ilçelerine içeren Yavuz, sonra vali olarak atama aldığı Uşak, Muş, Ordu ve Kocaeli’de çalışmalarını sürdürdü.

Yavuz çifti, şehit aileleri, gaziler, engelliler, yaşlılar, yetim ve öksüzler ile ihtiyaç sahibi vatandaşların gönlüne girmek ve devletin şefkat elini onlara uzatmak için kaymakamların da katılımıyla Kocaeli’de devir yaptığı 10 aylık sürede 2 bin 500’ün üzerinde aileye ulaştı.

“Amacımız gönül köprüleri düzenlemek, kimseyi yetim bırakmamak”

Vali Yavuz, AA muhabirine, gereklilik sahibi ailelerin gereksinimlerini karşılamak için projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Sosyal medya, telefon, elektronik posta gibi iletişim araçlarıyla iletilen taleplerin ilgili birimlere yönlendirildiğini, gerekirse konut ziyaretleriyle ihtiyaçların yerinde saptama edildiğini aktaran Yavuz, programlanan günlerde ortalama 15 ev ziyareti gerçekleştirdiklerini, iş yoğunluğu sebebiyle kimi zamanlar eşinin bu ziyaretleri tek başına yaptığını anlattı.

Yavuz, üstlendikleri görevin önemine dikkat çekici ederek, “Bu mesleğin en kayda değer özelliklerinden biri Anadolu’da halkımızın bizi ‘devlet’ olarak tanımlamasıdır. Halkımızın gözünde devlet, her şey… İhtiyacını, sorununu paylaşabildiği, derdine tedavi aradığı makamlardır buralar.” dedi.

Projeden bahseden Yavuz, şu bilgileri paylaştı:

“Saptama ettiğimiz ailelerin kapısını aşırmak, o andaki hallerini bakmak ve o halleriyle onları değerlendirmek, hastası varsa çare ettirmek, çocuğu okula gidemiyorsa çocuğunu okula göndermek, ev eşyası yahut temin etmek, gerekiyorsa evini gidermek gibi geniş bir proje… Büyük bir heyecanla vakıf çalışanlarımızla gece karanlığında bu işi yürütüyorduk. Büyük bir tutku almaya, mutlu olmaya başladık. İnsanları mutlu ettikçe daha fazla mutlu olduk. Ardından bu projeyi gündüzlere yaydık. Çoğu köye ulaştık. Bu proje il, ilçe merkezleriyle sınırlı kalmadı. İstanbul Gaziosmanpaşa’da kapı kapı dolaşarak bu projeyi devam ettirdik. Valilik görevlerimde de sürdürdük.”

Amaçlarının gönül köprüleri ayarlamak, kimseyi kimsesiz bırakmamak olduğunu aktaran Yavuz, “Ulaşamadığımız her insan bizim için kayıptır, dedik. ‘Devletin olduğu yerde kimse yetim değildir’ anlayışıyla bu güne değin 86 bini üstünde aileye ulaştık. Binlerce çocuğumuzun üniversite bitirmesine, iş sahibi olmasına vesile olduk, binleri ifade edebileceğimiz sayıda insanımızı sağlığına kavuşturduk. Binlerce ailenin ev eşyasından tamiratına, konut sahibi olmasına değin geniş bantta hizmetlerimiz oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Proje özenle sürdürülüyor”

Yavuz, projeyi eşi ve kaymakamlar ile eşlerinin katkısıyla titizlikle sürdürdüklerini dile getirerek, “Makamlar aslında lütuf olduğu dek imtihandır. Herkese kaymakamlık, valilik nasip olmayacağına tarafından böylesine ulvi bir görevi ifa ederken de milletin duasında, gönlünde olmak ve Hazreti Ömer’in de ifade ettiği gibi ‘Fırat’ın kenarında bir koyunu kurt kapsa bundan kendimi sorumlu addederim’ dediği gibi bu şehrin bize emanet edildiğini, insanların herhangi bir sıkıntısı olduğunda da dertlerine deva olmanın temel görevimiz olduğu anlayışıyla hareket ediyoruz. Amacımız; bize doğrusu ihtiyacı olan insanlara gelmek. Projenin temel hedefi de şehit aileleri, gaziler, engelliler, yaşlılar, öksüzler, yetimler ve idareli yoksunluk içinde yer alan vatandaşlarımız.” diye konuştu.

Kocaeli’de ulaştıkları aile sayısının 2 bin 500’ü geçtiğini gösteren Yavuz, “sosyal inceleme ekibi”nin saptama ettiği şahısların ihtiyaçlarının karşılandığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir