Uyuşuk tarım arazileri üretime kazandırılıyor

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, “Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi” projesiyle durağan olan 2 bin dekarlık arazide yağlık ayçiçeği ekimi yapılacağı söyledi.

İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Idare Heyeti Başkanı Köksal Kacır ve Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Alan Müdürü Serhat Özübek, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hatice Derya Aksu, Hayvan Sağlığı Yetiştirirliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Emrah Celasin ve teknik personel ile birlikte Bilecik’in Söğüt ilçesine alt Oluklu Köyünde “Dingin Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi” projesi dahilinde incelemelerde bulundu.

“Amacımız hububat, baklagil ve yağlı tohumlarda üretimin çoğaltmak”

Yapılan tahlil sonrası bir değer biçme yapan İl Müdürü Yoldaş, “Bu projeyi Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğünün, üçlü protokol ile ortak gerçekleştirilecektir. Oluklu Köyünde uygulayacağımız bu proje ile amaçları boş bırakılan, durağan durumda yer alan ve nadasa bırakılan arazilerin uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanılarak tarımsal üretime kazandırılması. Talep açığı olan hububat, baklagil ve yağlı tohumlarda üretimin artırılması. Ekstrem koşullarda nebati üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve uygun karşılanmasını hedeflemekteyiz. Proje alanında arazi kiralama ve toprak işleme yapılmasının ardındaki, tohumluk ihtiyacının belirlenmesi ardından projenin 900 parsel ile 2 bin dekarlık üretim alanında yağlık gündöndü ekiminin yapılması planlanmakta olup, tohum, gübre, hap maliyetinin hibe ile karşılanması hedeflenmektedir.Temin edilen üretim ihtiyaçlarının arazi işlenmesini sağlayacak kiracıya teslim edilmesi, Hasat sonunda elde edilen gelirin proje çiftçilerine dağıtımının gerçekleştirilmesini planlamaktayız” dedi. – BİLECİK

Atıl tarım arazileri üretime kazandırılıyor
Atıl tarım arazileri üretime kazandırılıyor
Atıl tarım arazileri üretime kazandırılıyor
Atıl tarım arazileri üretime kazandırılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir