Ukraynalı turist kafilesi Muğla’ya geldi

Muğla’nın Dalaman ilçesine gelen Ukraynalı turist kafilesi, konaklayacakları otellere hareket etti.

Ukrayna’dan 189 kişiyle havalanan uçak, Dalaman Havaalanı’na indi.

Yolcuları Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, eşi Tatiana Sybiha ile YDA Dalaman Havaalanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç ve Anex Tour Dalaman Alan Sözleşme Müdürü Mustafa Özden karşıladı.

Büyükelçi ve eşi, Ukraynalı turistlerle bir süre sohbet etti, uçuş ekibine çiçek verdi.

Turistler, daha sonra kendilerini tatil yapacakları yerlere taşıyacak araçlarla havalimanından ayrıldı.

Büyükelçi Sybiha gazetecilere, dost ülke Türkiye’de büyükelçi olmaktan övünç duyduğunu söyledi.

Salgına rağmen iki ülkenin turizm açısından geçen sene fena bir dönem geçirmediğini gösteren Sybiha, geçen sene bir milyondan fazla Ukraynalı turistin Türkiye’yi ziyaret ederek neşeli süre geçirdiğini anlattı.

Bir vakit önce iki ülkenin turizm bakanlarının Antalya’da bir araya geldiğini andıran Sybiha, “Türkiye’nin bu konuda sahiden hazırlıklı olduğunu Ukrayna halkına iletmiş olduk. Türkiye tarafının tehlikesiz turizme ne değin tartı verdiğini kendi gözlerimizle bizzat görmüş olduk. Bu bizim için de önemli bir konu.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan “tatil için Türkiye’ye gidin” çağrısı

Sybiha, bu sene Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının artacağına göze çarpan ederek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız da Ukrayna halkına tatil için Türkiye’ye gitmeleri çağrısında bulundu. böylece turist sayısının düşmeyeceğine inanıyorum. Ben de büyükelçi olarak Ukraynalı turistlerin güzel doğayı, tarihi mekanları, sıcak kanlı insanları, mükemmel Türk misafirperverliğini ve mutfağını, Türkiye’nin sayısız diğer avantajlarını Türkiye’de tatil yaparak deneyimlemelerini istiyorum. Türkiye, Ukraynalıların yalnızca tatil için sevdiği bir destinasyon yok, bununla beraber ikinci vatanı olarak gördüğü bir ülke. Bu konuda Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde 16 dostluk derneğimiz var. Onlar fazla aktifler. “

Güvenç ise Ukrayna’nın bu sene Dalaman bölgesine gelen turistlerle rekor kıracağını ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir