Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye’de son 24 saatte 310 bin 420 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 797 kişinin testi pozitif çıktı, 279 birey hayatını kaybetti.

Türkiye Jurnal Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 310 bin 420 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 797 kişinin testi artı çıktı, 279 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 802 oldu.

Son 24 saatte 55 bin 413 kişinin Kovid-19 tedavisi veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 480 bin 146’ya yükseldi.

Toplam test sayısı 42 milyon 509 bin 905’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 25 bin 557, ölüm sayısı 34 bin 734, ağır hasta sayısı 3 bin 18 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,3, yatak doluluk oranı yüzde 56,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 34,9, ortalama temaslı saptama süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

“Yeni kararlara tam uyumla olgu sayılarını azaltmak elimizde”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, 3-9 Nisan tarihlerinde Kovid-19 vaka sayısı 100 bin nüfusta maksimum artan ve eksilen illerin grafiğine yer verdi.

Vaka sayısında en fazla artışın Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ’da olduğunu gösteren Koca, Samsun ve Ardahan’da ise azalış gerçekleştiğini ifade etti.

Koca, “Yeni kararlara bütün uyumla olgu sayılarını azaltmak elimizde.” değerlendirmesinde bulundu.

“425 bin 430 çalışma arkadaşımız aşı randevusuna dahil edilmiştir”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, öğretmenler ve mektep çalışanlarına ilişkin öncelikli Kovid-19 aşı uygulaması randevusuna, şu esas değin 425 bin 430 personelin dahil edildiğini belirterek şunları kaydetti:

” Afiyet Bakanlığı, aşı tedarik süreciyle bağlantılı olarak bütün öğretmenlerimiz, psikolojik danışmanlarımız, okul yöneticilerimiz ve okul çalışanlarımız için tasarlama yapmaktadır. Aşı planlaması doğrultusunda ‘@enabizsistemi’ ve ‘@MHRS_182’den durumunuzu takip edip randevularınızı oluşturabilirsiniz.”

Gıda, içecek sektörlerinde çalışanlara prim desteği sağlanacak

Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu “gıda ve içecek sektörüne yönelik takviye ödemesi”ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ramazanın içinde bulunduğu nisan ve mayısta yiyecek, içecek sektörlerinde çalışanlara yönelik prim desteği sağlayacaklarını bildiren Selçuk, mart ayında çalışması olanlardan, nisan ve mayıs aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve çalışmaya devam edilen işçiler için işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri minimum ücret üzerinden hesaplanan primin Bakanlık göre karşılanacağını açıklama etti.

Prim desteğinin yanı sıra yine aynı sektörde faaliyet belirten meslek yerlerinde ücretsiz izne ayrılan sigortalılara da yardım verileceğini aktaran Selçuk, işverenlerin bu destekten yararlanabilmesi için çalışanlarını e-SGK sistemi üzerinden sigortalılıklarını tanımlaması gerektiğine göze çarpan etti.

Yurt genelinde Kovid-19 tedbirleri

Kovid-19 tedbirleri zarfında, Adıyaman’da 75 evde, Ardahan’ın Posof ilçesine ast bir köyde, Kastamonu’nun Daday ilçesinde bir köyde, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bir apartmanda karantina uygulaması başlatıldı.

Isparta’da 31, Malatya’da 13, Kocaeli’de 11 kişiye Kovid-19 tedbirlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası kesildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir