Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye’de son 24 saatte 322 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 61 bin 28 kişinin testi fazla çıktı, 346 birey yaşamını yitirdi.

Türkiye Jurnal Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Buna kadar, Türkiye’de son 24 saatte 322 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 61 bin 28 kişinin testi pozitif çıktı, 346 birey yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 895 oldu.

Son 24 saatte 55 bin 592 kişinin Kovid-19 tedavisi veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 792 bin 129’a yükseldi.

Test sayısı 44 milyon 409 bin 756’ya ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 384 bin 624, ölüm sayısı 36 bin 613, ağır hasta sayısı 3 bin 375 oldu.

Sağlık Bakanı Koca, vaka sayısı en fazla büyüyen ve eksilen illerin grafiğini paylaştı

Türkiye, Kovid-19 ile uğraş zarfında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 40 bin doz Sinovac aşısı daha ulaştırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal ağ hesabından, 3-9 Nisan’da 100 bin nüfusta Kovid-19 vakası görülme oranı en fazla büyüyen ve azalan illerin yer aldığı grafiği paylaştı.

Vaka görülme oranı en fazla artan illerin Düzce, Çanakkale, Zonguldak, Yozgat ve Yalova, en çok azalan illerin ise Kırklareli, Kilis, Samsun, Osmaniye ve Adıyaman olduğunu bildiren Koca, “Olgu sayısı artış hızı azaldı. Vaka sayıları da tedbirlerle birlikte azalacak.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (SBÜ) Kovid-19 ile ağız sağlığı ilişkisi üstüne yapılan araştırmada, ağız sağlığı kötü olan şahısların hastalığı daha şiddetli geçirdiği belirlendi.

Kovid-19 tedavisi sona eren Muharrem İnce ve eşi taburcu edildi

Memleket Hareketi kurucusu Muharrem İnce, Twitter hesabından Kovid-19 tedavisinin sona ermesi dolayısıyla Ankara Şehir Hastanesinden eşi Ülkü İnce ile taburcu edildiklerini duyurdu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, sosyal ağ hesaplarından yaptıkları paylaşımda, Kovid-19 testlerinin artı çıktığını bildirdi.

Yurt genelindeki Kovid-19 ile ilgili gelişmeler

Denizli, Gaziantep, Malatya, Samsun, Sivas, Kocaeli, Artvin ve Kırıkkale’de Kovid-19 tedbirlerini ihlal eden 362 kişiye adli ve yönetimle ilgili operasyon yapıldı.

Çanakkale, Ardahan, Kars ve Kastamonu’da 5 köy ile Malatya’da bir mezra, Kovid-19 tedbirleri zarfında karantinaya alındı.

Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamaya tarafından, büyük kasaba merkezinde bir takım kişilerin Kovid-19 deneme sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararla son 2 günde 174 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamaya tarafından, salgın tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı cumartesi ve pazar günleri market otoparklarının geçici olarak kapatılması kararlaştırıldı

Kovid-19 vakalarının geçen hafta azami arttığı Kırklareli’nde, tedbirlerle birlikte olgu çoğalma hızı düşüşe geçti.

Spor camiasında yaşanan gelişmeler

MKE Ankaragücü’nden yapılan yazılı açıklamada, teknik ekipten bir kişinin Kovid-19 testinin fazla çıktığı bildirildi.

İskenderun Futbol Kulübünden yapılan açıklamaya kadar, teknik heyet ve futbolculardan 9 kişinin Kovid-19 testi fazla çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir