Türkiye’nin gaz betonu Samsun’dan

Türkiye’nin gaz betonu Samsun’dan

-8 ay önce Havza OSB’de kurulan fabrika Türkiye’nin gaz beton ihtiyacını karşılıyor

-“Gaz betonlu bir binada dış cephe yapmaya gerek kalmıyor”

SAMSUN – Bölgesel yatırım teşviklerinde 5. bölge avantajından yararlanılarak Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 ay önce kurulan gaz beton fabrikası Türkiye’nin gaz beton ihtiyacını karşılıyor.

Samsun Havza OSB’de, 2018 yılında 40 bin metrekare ile ilk yer tahsisi yapılan yatırım olan ve 8 ay önce kurulan gaz beton fabrikası, 90 milyon TL’den fazlaya mal olarak üretime başladı. Havza OSB’de 40 bin metrekarelik alana yapı edilen gaz beton fabrikasında 85 kişi istihdam ediliyor. Şubat ayında üretime başlanan fabrikada 16 bin metrekarelik imal alanında jurnal bin 500 metreküp civarında gaz beton üretiliyor. Fabrikada acilen jurnal 30 tırdan fazla sevkiyat yapılıyor.

Havza OSB’yi seçme nedenlerini anlatan firmanın Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çelebi, “Havza OSB’yi seçmemizin sebebi; yaklaşık 1 yıllık bir yapılabilirlik çalışmamız oldu. Burası keza Karadeniz’e keza de Anadolu’ya açılan bir kapı. Her 2 tarafa da lokasyon olarak hitap ediyor. Karayolu bağlantıları, OSB’nin içinden demiryolu geçmesi, limana, havayollarına ve hammadde ocaklarına yakın olması, çimento, kireç fabrikalarının içerisinde olması bize ciddi avantaj sağlıyor. Limana siklet bırakıp Anadolu’ya, batıya ve İstanbul’a dönen araçlar bizim için lojistik maliyetini önemli anlamda rahatlatıyor. Firmalara daha rahat ulaşmamızı sağlıyor. Havza OSB’nin birincil yatırımcılarındanız. Kısa sürede bu fabrikayı bitirdik. 8 ayda bitirdik. Şehrin ileri gelenleri de bize takviye oldular. mükemmel bir yol alarak kat ediyoruz” dedi.

“Günlük 1500 metreküp gaz beton üretiliyor”

85 kişinin istihdam edildiğini ve jurnal bin 500 metreküp gaz beton üretildiğini ifade eden İbrahim Çelebi, “Şimdi 85 kişiye istihdam sağlıyoruz. Jurnal üretimimiz bin 500 metreküp civarında. Tam kapasiteye çıkıyoruz. Şubat ayında üretime başladık. Bundan sonraki amacımız en fazla seviyede imal yapmak. Buradan yurt içinde Artvin’e dek gaz beton gönderiyoruz. Konya, Kayseri, Sinop, Kastamonu, Bartın, Eskişehir ve Sakarya’ya dek lokasyonumuz var. Ankara zaten ciddi bir pazarımız. Daha uzaktan noktalara varmak yolunda ilerliyoruz. Yurt dışı ihracatımız da olacak. Gürcistan’a ihracatımız var. Bağlantılar yapılıyor. Orada da inşaat sezonu açıldığından orada da kıza sürede yapılanmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Gaz betonlu bir binada dış cephe yapmaya lüzum kalmıyor”

Gaz betonun kullanıldığı alanlarda ses ve ısı yalıtımının yapılmasına lüzum olmadığını de vurgulayan Çelebi, tuğla ile gaz beton arasındaki farkı şu ifadelerle anlattı:

“Gaz beton tuğlaya alternatif değildir. Tuğla ile mukayese edilmeyecek kadar iyidir. Isı yalıtımı kat sayısı oranında epeyce iyi. Ses, ısı yalıtımı, enerji kazanımı tuğlaya kadar fazla ciddi bir kazanım sağlıyor. Sanayi yatırımları ve hane kullanımında kullanıcısına önemli kazanım sağlıyor. Gaz beton tamamıyla tuğladan farklı. Tuğla gibi yardımsever topraktan yapılmıyor. İçerisinde silis kumu, kireç, alçı, alüminyum pasta ile reaksiyona sokularak elde ediliyor. Gaz beton tuğlaya göre elektrik, su, doğal gaz gibi döşemelerde kırım aşaması daha eksik ve en güzeli de mantolamasıdır. Gaz betonu bir binada kullandığınızda dış cephe mantolaması yapmıyorsunuz ve bundan da kar elde ediyorsunuz. Gaz betonun üzerine ince bir sıva ile birlikte badana yapabiliyorsunuz.”

Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'dan
Türkiye'nin gaz betonu Samsun'danBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir