Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşları ramazanda da kan bağışına davet etti

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, vatandaşları ramazanda da kan bağışına gösteri ederek, “Hastanelerdeki doluluk oranları yükseldi. Bir taraftan Kovid-19 tedavisi bir taraftan rutin tedaviler ayrıca kamuda hem de özel hastanelerimizde yüksek bir oranda devam ediyor. Dolayısıyla ihtiyaç da arttı.” dedi.

Batman Kızılay Kan Bağışı Merkezinin yeni hizmet binasının açılışında konuşan Kınık, sadece Batman’da değil Diyarbakır ve Mardin’de de eş zamanlı olarak kan bağışı ve plazma bağışı merkezlerinin faaliyete geçirildiğini söyledi.

Kınık, Batman Kan Bağışı Merkezinin Valilik ile Batman Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla hayata geçirildiğini açıklama ederek, Kızılay’a verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür etti.

Ramazanlarda kan bağışında düşüş olduğuna göze çarpan eden Kınık, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni müşteri koronavirüsün (Kovid-19) de etkisiyle düşüş yaşandığını bildirdi.

Kınık, kan ihtiyacının arttığına dikkati çekerek, “Hastanelerdeki doluluk oranları yükseldi. Bir taraftan Kovid-19 tedavisi bir taraftan rutin tedaviler keza kamuda hem de özel hastanelerimizde yüksek bir oranda devam ediyor. Dolayısıyla ihtiyaç da arttı. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi ve ulusal kan stoklarımızın en az seviyenin altına düşmemesi için vatandaşlarımızın ve kıymetli bağışçılarımızın ramazan döneminde bağışlarına devam etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’de 300 noktada kan alım çalışmalarının devam ettiğini aktaran Kınık, vatandaşları ramazanda da kan bağışında bulunmaya gösteri etti.

Kınık, Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğünün mesai mesailerini ramazan şartlarına uygun olarak düzenlediğini kaydederek, “Kızılay’ın ‘Kanver.org’ adresinden Türkiye’de yaklaşık 300 noktada 170’i seyyar olmak üzere kan alımı gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımız buradan kendilerine en yakın noktayı öğrenebilirler ve randevu alabilirler. Kan aslında kesintisiz yapılması gereken bir bağış ve gereksinim. Her türlü doğaüstü şarta tarafından de milli kan stoklarımızın kayıtlı seviyede tutulması gerekiyor. Dolayısıyla imtina etmememiz gereken bir bağış.” ifadelerini kullandı.

İmmün plazma ve kan bağışı noktasında seferberlik bildiri edilmesi gereken bir dönem yaşandığını dile getiren Kınık, “Bilhassa Kovid geçirmiş olan vatandaşlarımız kendilerine Kızılay yetkilileri ulaştığında immün plazma bağışı yapmaktan imtina etmesinler. şimdi vaka sayısı doğrusu fazla arttı. İhtiyaç çok arttı. bir de kan noktasında vatandaşlarımızın özellikle de uyumlu kan ile trombosit aferez bağışçılarımızın Kızılay kan bağış noktalarını ramazanda ziyaret etmelerini kendilerine salık veriyoruz.” diye konuştu.

Daha sonradan Batman Kızılay Kan Bağışı Merkezinin yeni hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.

Programa, Vali Hulusi Şahin ile kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşları ramazanda da kan bağışına davet etti
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşları ramazanda da kan bağışına davet etti
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşları ramazanda da kan bağışına davet etti
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık vatandaşları ramazanda da kan bağışına davet ettiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir