Türk bayrağını yırtarak Atatürk’e hakaret içerikli paylaşım yapan çocuğun 4 yıla dek hapsi istendi

Atatürk’e hakaret edip ve Türk bayrağını yırtarak sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle tutuklanan 17 yaşındaki A.Ş. hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, ihbar üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğünce yapılan araştırmada, 17 yaşındaki Suça Sürüklenen Çocuk (S.S.Ç.) A.Ş.’nin Atatürk, Türk Bayrağı ve Özgecan Aslan’a yönelik videolar çekip yayınladığının saptama edildiği bildirildi.

Videolara ilişkin yapılan detaylı çözümlemelerde, A.Ş’nin “Ben geldim, sapık Alihan” diyerek elindeki çakmakla Atatürk portresini ve Türk Bayrağını yakmaya çalıştığı, portrenin yanmasının ardından “Çok güzel yanıyor” dediği, bir sonraki videoda ise küfür edip, elindeki Türk Bayrağını yırttığı, Atatürk resmini alarak öpüp kenara koyup “Atam da bizi izlesin” dediği, hem 11 Şubat 2015’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan’a karşın hakaret ve çirkin içerikli imalarda bulunduğu anlatıldı.

İddianamede, evinde arama yapılan ve bilgisayarı ile cep telefonuna el konulan A.Ş’nin savcılıkta alınan savunmasına da yer verildi.

Suça sürüklenen çocuk A.Ş ifadesinde, online olarak oyun oynarken tanıştığı kişilerin, absürt videolar çekmesi halinde sosyal medyada ünlü olabileceğini söylemesi üzerine bir Youtube kanalı açtığını, bu kanalda ve İnstagram sayfasında birkaç video paylaştığını, ailesinin öğrenmesi üstüne laf konusu videoları sildiğini oysa sosyal medyada yayıldığını, videolardaki kişinin kendisi olduğunu kabul ettiğini ama pişman olduğunu söylediği belirtildi.

İddianamede yer alan Adli Tıp Kurumu raporunda A.Ş.’nin kendisine yüklenen suçun amaç ve önemini kavrayabildiği, bahse konu suçlamalara karşısında cezai ehliyetinin bütün olduğunun tespit edildiği bilgisine yer verildi.

A.Ş.’nin, Türk Cinayet Kanunu’nun “Devletin bağımsızlık alametlerini aşağılama” ve Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu’nun “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek” maddeleri gereğince yaş küçüklüğü de dikkate alınarak 1 yıl 4 aydan 4 yıla değin hapsi istenen iddianamede, A.Ş’nin, Özgecan Aslan’a karşın sözleri sebebiyle “kişinin hatırasına hakaret” suçundan yürütülen soruşturmanın ise ayrıldığı ve devam ettiği kaydedildi.

A.Ş. hakkında hazırlanan iddianame başsavcılık göre onaylanarak İstanbul Çocuk Mahkemesi’ne gönderildi.

Olayın geçmişi

Sosyal medya üzerinden Atatürk’e hakaret edilmesi, Türk bayrağının yırtılması ve 2015 yılında Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan’la ilgili hakaret içerikli söylemlerde bulunulması üstüne çalışma başlatılmıştı.

İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalarda söz konusu görüntülerdeki kişinin 18 yaşından minik A.Ş. olduğunu belirleyen ekipler, bu kişiyi Kağıthane’deki evinde gözaltına almıştı.

Emniyete götürülen A.Ş. buradaki işlemlerinin arkasından “Atatürk aleyhine işlenen suçlar” başlıklı “5816 Sayılı Kanuna Muhalefet” ile TCK’nin “Devletin bağımsızlık alametlerini aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “Çocuğun cinsel istismarı” suçlarından İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

A.Ş. çıkarıldığı mahkemece 5 Nisan 2021’de tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir