TÜRK BAYRAĞINI YAKIP, ATATÜRK’E HAKARET ETMİŞTİ; 6 YILA DEĞIN HAPSİ İSTENDİ

SOSYAL paylaşım sitesi üzerinden Atatürk’e hakaret ederek Türk bayrağını yırtan ve Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan’la ilgili hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan A.Ş. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, 18 yaşından küçük olan A.Ş. için ‘Devletin hakimiyet alametlerini alenen aşağılama’ ve ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçlarından 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. A.Ş.’nin Özgecan ile ilgili paylaşımlarına karşın soruşturma ise ayrıldı.

Youtube kanalında paylaştığı videolarda Türk bayrağına, Mustafa Kemal Atatürk’e ve vahşice katledilen Özgecan Aslan’a karşın ağır hakaretler sarf ettiği gerekçesiyle tutuklanan A.Ş. sosyal medyada gündem olmuştu. İstanbul Siber Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı araştırma raporunda, 18 yaşından küçük olan A.Ş.’nin sosyal ağ hesaplarından yaptığı paylaşımlarda Atatürk’ün fotoğrafına kolonya dökerek yaktığı, Atatürk’e hitaben küfürler ettiği, keza paylaşmış olduğu bir videoda ise Türk Bayrağını ateşe vererek yırttığı tespit edilmişti. Gözaltına alınan A.Ş., çıkarıldığı savcılıkça zeka olarak dengesinin uygun olup olmadığına dair rapor alınması için İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti. Zeka Olarak dengesinin uygun çıkması üzerine bitmiş adliyeye getirilen A.Ş. 5 Nisan’da çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.

6 YILA DEĞIN HAPSİ İSTENDİ

A.Ş. hakkındaki soruşturma, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu’nca tamamlandı. Savcılık A.Ş. hakkında  ‘Devletin hakimiyet alametlerini alenen aşağılama’ ve ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianame kabul edilirse A.Ş. önümüzdeki günlerde çocuk mahkemesinde dominant karşısına çıkacak. öte taraftan A.Ş. hakkında Özgecan Aslan ile ilgili paylaşımları nedeniyle ‘Kişinin hatırasına hakaret’ suçundan yürütülen soruşturma ise ayrılmasına ve başka bir esastan soruşturmanın yürütülmesine karar verildi.

Bakış dökümü: ———–

-ARŞİV

– İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir