Türk akademisyenlerden yerli ve ulusal vegan kozmetik ürünü

Türk akademisyenlerden yerli ve ulusal vegan kozmetik ürünü

İSTANBUL – Dr. Öğr. Üyesi Erdem Tezcan ve Prof. Dr. Oya Atıcı milletlerarası patentli faal ve bitki özleri kullanarak vegan kozmetik ürünler geliştirdi. Geliştirilen saç bakım serumu saç dökülmesini engellerken, anti-aging krem ise buruşukluk önleyici olarak göz çevresi, tüm yüz ve boyun bölgesine uygulanabilen hepsi bir nadiren mahsul olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de her sene ithalatına on milyonlarca dolar harcanan kozmetik ürünler için üniversitelerimizden yerli ve milli marka girişimi geldi. Dr. Öğr. Üyesi Erdem Tezcan ve Prof. Dr. Oya Atıcı’nın buluşu, anti-aging krem ve saç bakım serumunda yaşam buldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tezcan, “Her iki ürünümüzde de yola çıkarken doğal ve vegan olan ve alerji yapmayan ürünler yapalım istedik. İTÜNOVA’nın desteği ile milli ve milletlerarası patentler aldık. Ürünlerimiz hem milli ve milletlerarası patentli selüloz teknolojisi keza de bitki özleri içeriyor. Ürünlerimizin testleri milli ve milletlerarası akredite laboratuvarlarda alıngan ciltli bireylerde yapılarak dermatolojik olarak onaylandı. Ürünlerimizden biri anti-aging krem. Özelliği ise kırışıklara tesir gösterir, nem miktar, aydınlatır ve esneklik verir. Diğer Taraftan keza bütün yüz bölgesine, göz çevresine, boyun bölgesine uygulanabilen ayrıca erkek hem de kadınların kullanımına yerinde tümü bir arada bir mahsul. Yani göz çevresi için, yüz ve boyun için ayrı olarak ürünler kullanmaya gerek kalmıyor. İTÜNOVA desteğiyle patentlediğimiz ve selüloz teknolojisini kullandığımız bir diğer vegan ürünümüz de, saç bakım serumudur. Bu ürünümüz, bitki özleri doğru saçları dipten besleyerek ve antioksidan etki göstererek saç dökülmesini engellemeyi amaçlıyor. Hem, saç ekim sonrasında da saçların tutmasını destekliyor” dedi.

“Her iki ürünümüzde de yola çıkarken doğal ve vegan yapalım istedik”

Yaptıkları buluşun, selüloz teknolojisinin kozmetiğe uyarlanması üstüne geliştirdiklerini gösteren Dr. Öğr. Üyesi Erdem Tezcan, “Selüloz bitkilerin yapısında, büyük bir kısmını oluşturan doğal bir bileşendir. Buluşumuzda elde ettiğimiz, selüloz türevini cildimize sürdüğümüzde, nemli bir katman oluşturmasını hedefledik. Keza nem tutup diğer bileşenleri yavaş yavaş emilmesini sağlayarak alerjinin önüne geçmeyi amaçladık. Her iki ürünümüzde de yola çıkarken doğal ve vegan yapalım istedik. İTÜNOVA’nın desteği ile geliştirdiğimiz selüloz teknoloji üzerine milli ve uluslararası patentlerini aldık. Birde ülkemizin çok gereksinim duyduğu bizimde tartma verdiğimiz yerli ve milli bir marka oluşturma amacı ile yola çıktık. Ürünlerimizden biri anti-aging krem. Özelliği ise milletlerarası patentli selüloz teknolojisi içeriyor. Bu krem bütün yüze, göz çevresine boyun altına gibi çoğu bölgeye sürülebiliyor. Keza kırışıklara tesir gösterir, nem tutar, aydınlatır ve esneklik sağlar. Bu Nedenle ayrı olarak kremler almamıza lüzum kalmayacak. Diğer ürünümüzde saç bakım serumu benzer uygulamaları bu ürünümüzde de kullandık. Doğanın biyoloji etkisinden ilham alarak geliştirdik ve bitki özleri içeriyor. Bitki özleri bir uçtan bir uca saçları dipten besleyerek ve antioksidan göstererek saç dökülmesini önlüyor. Ürün saç ekim sonrasında da saçların tutmasına takviye ediyor” biçiminde konuştu.

“Üniversitemiz berat, eğitimleri ve berat desteği verdi”

Geliştirilen ürünün patenti için üniversiteye kullanım yaptıklarını aktaran Tezcan, “Üniversitemiz patent, eğitimleri ve ticarileşme desteği verdi. Bu desteği aldıktan daha sonra başta ürünün formülasyonu edinmek üzere, ürünün kutusu, ambalajı, kokusu, kıvamı nasıl olmalıdır? diye ciddi çalışmalarda bulunduk. Ayrıca finansal keza de pazar arayışlarında İTÜNOVA’nın desteğiyle ürünümüzü hayata geçirdik. Ürünlerimize ise web sitemizden, anlaşmalı olduğumuz prestijli online satış sitelerinden, seçkin alımlılık merkezlerinden ve eczanelerden ulaşabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

“Ürünün ulusal ve milletlerarası patent sürecini biz yönettik ve destekledik”

Geliştirilen ürünlerin patentlendirilip ticarileşmesini fazla istediklerini gösteren İTÜNOVA genel müdürü Hayri Özturan, “Üniversitemizin patentlediği bir buluşun, bir ürüne dönüşmesi ve ticarileşen birincil ürünümüz olması İTÜNOVA için kibir kaynağı. Bu patent selüloz teknolojisinin kozmetik öncü uygulamalardan bir adam başına bununla birlikte vegan bir ürün. Geleceğe dönük ve potansiyeli olan bir ürünün ardından olmaktan fazla gururluyuz. Milli ve milletlerarası patent sürecini biz yönettik ve destekledik. Keza İTÜNOVA ürünün ticarileşmesi için büyük rol oynadı. Bugüne kadar yapılan 700’e yakın proje var. acilen da aktif yürüttüğümüz 200 proje var” ifadelerini kullandı.

Türk akademisyenlerden yerli ve milli vegan kozmetik ürünü
Türk akademisyenlerden yerli ve milli vegan kozmetik ürünü
Türk akademisyenlerden yerli ve milli vegan kozmetik ürünü
Türk akademisyenlerden yerli ve milli vegan kozmetik ürünüBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir