Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tahsis teslim töreninin peşinde görevine başladı

Meclis’teki yemin töreninin arkasında Ticaret Bakanlığında atama teslim töreni düzenlendi. Bakanlık görevini Ruhsar Pekcan’dan devralan yeni Bakan Mehmet Muş, yaptığı konuşmada, Pekcan’ın bakanlıkta yaptığı önemli icraatları bildiğini belirterek, bundan sonraki süreçte de kendisinin deneyimlerinden bilgi ve birikimlerinden istifade edeceklerini söyledi. Bakan Muş, “Esnafıyla, ihracatçısıyla, meslek insanı ve emekçisiyle Türkiye’nin geleceğine istikamet verecek 2023 vizyonumuza katkı sunacak bir bakanlığa atanmış edinmek benim için büyük bir gurur vesilesi olmuştur. Bu milletin bir evladı olarak ülkenin bakanlık mevkiine hizmet vermek benim için şereftir. Milletimizin bizlere yüklediği sorumluluğun bilinci içerisindeyiz. Bize düşen tayin teslim aldığımız bu galibiyet çıtasını daha da yukarılara taşımaktır. Üreten, artan istihdam yaratan, daha çok ihracat yapan Türkiye vizyonumuza katkı sunmaktır. Bunu her zaman birlikte başaracağız” dedi.

“BU BAKANLIK ESNAFIMIZIN, İHRACATÇIMIZIN BAKANLIĞIDIR”

Bakanlığın atama alanındaki konuları ilk olarak sivil toplum kuruluşları elde etmek üzere tüm sosyal paydaşlarla istişare süreçlerini işleterek yürüteceklerini söyleyen Bakan Muş, iş insanları ve esnafa şöyle seslendi: “Bu bakanlık sizin bakanlığınızdır. Bu bakanlık esnafımızın, ihracatçımızın, meslek insanımızın, girişimcimizin, doğru tüccarımızın bakanlığıdır. Tıpkı görevi devraldığım bakanımızın bugüne dek yaptığı gibi onların sorunları için bize gelmesini beklemeyeceğiz, biz onlara gideceğiz. Esnafımızın derdini onun yanında giderek, çayını içerek uygun dinleyeceğiz. Bakanlığımızın ödev alanına giren yetkiler çerçevesinde yatırım ortamının keza yerli ayrıca de yabancı yatırımcılar açısından iyileştirilmesi için atılan adımları çoğaltacağız.

“İHRACATÇIMIZ FAZLA ÖNEMLİ”

Bakan Muş, kurallı özgürlük piyasa ekonomisi ve uluslararası ticaret ilkelerinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini vurgulayarak, “İhracatçımız bizim için fazla önemli. Biz biliyoruz ki bir ülkenin idareli gücünün en temel göstergelerinden birisi ihracat kapasitesidir. İhracat dış ticaret açığımızı kapatması, ülkemize anapara akışının sağlanması ve tüm sektörleri harekete geçirmesi açısından önemlidir. Idareli bağımsızlığımızın temeli de ihracat gücünden kaynaklanmaktadır. Minik esnafımızı da asla unutmayacağız. Hedefimiz adil rekabet şartlarını sağlayarak küçük esnafımızı daha da büyütmek olacak” dedi.

Görevi devreden Pekcan ise görevde kaldığı 33 ay baştan başa yaptığı çalışmalarla ilgili veri verdi. Pekcan, bunun bir sancak yarışı olduğunu belirterek, görevi devralan Muş’un bayrağı çok daha iyi noktaya getireceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, devir teslim töreninin ardından görevine başladı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, devir teslim töreninin ardından görevine başladı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, devir teslim töreninin ardından görevine başladıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir