TBMM Genel Kurulu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Biz bakanlığı yükselmek, grup başkanvekilliğini aşağı inmek olarak görmeyiz. Biz kuvvetler ayrılığına inanan insanlarız. Bakanlık da grup başkanvekilliği de Meclis başkanvekilliği de bu millete hizmet etme makamlarıdır.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonradan grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

Grup başkanvekilleri, kabineye atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u tebrik ederek, yeni görevlerinde başarı diledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Ticaret Bakanlığına atanan Mehmet Muş’u göze çarpan ederek, “Bizlerle birlikte parlamentoda tahsis yapmış bir arkadaşımızın, bakan olarak gelmesi tüm Meclis grubunu fazlasıyla memnun etmiştir.” dedi.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevden alındığını anımsatan Türkkan, “Keşke daha önce istifa edebilseydi. Bu kötülüğü ülkeye yapmasaydı. Bakanı olduğu bakanlığa, kendi şirketinden ihalesiz, miktarı ne olursa olsun alım gerçekleştirmek, bakanlık makamına yapılan en büyük hakarettir.” ifadelerini kullandı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesinde ortaya meydana çıkan ve sonradan birçok belediyede meslek birliğiyle yurt dışına insan kaçaklığı yapıldığının kamuoyuna yansımasıyla İçişleri Bakanlığınca soruşturma başlatıldığını dile getiren Türkkan, “İçişleri Bakanlığının bu korkunç iddiaları soruşturup cezalandırması beklenirken işin içine bazı muhalefet belediyelerini de katarak olayı itibarsızlaştırma ve normalleştirme gayretlerini kınıyorum.” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, eski Ticaret Bakanı Pekcan’ın, istifa etmediğini, bir nesil teşekkür gibi görevinden alındığını savundu.

Bunun ahlak ve hukuki açıdan yerinde olmadığını söyleyen Oluç, “Görevden alma yetmez. Bu bakan ve bakan yardımcısı hakkında soruşturma açılması gerekiyor. İktidar hatalı yönetimin yanı sıra kanunsuzluk ve uygun olmayan harcamalara göz yumuyor.” dedi.

“Bakanlıklar erkeklere itimat edildi”

CHP Grup Başkanvekili Serbest Özel, kabineye atanan 3 bakana görevinde başarı diledi.

Mehmet Muş’un, Ticaret Bakanlığına atandığına dikkat çekici eden Özel, “24’üncü dönemden beri birlikte görev yapıyoruz, mevkidaşımız ve bambaşka konularda tartışırız. Kesinlikle zaman zaman gerilimler olur lakin bir mevkidaşımızın, görevini layıkıyla yapan birinin, Türkiye Cumhuriyeti’nde bakanlık görevine yükselmiş olması hepimiz açısından fevkalade tatmin vericidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ruhsar Pekcan’ın yaşadığı durumun, kendisi açısından da fevkalade kuvvet şekilde sonlandığını ifade eden Özel, şunları söyledi:

“Kağıt üzerinde, seçim açısından diğer görevden alınan bakanlardan hiçbir farkı yok. Bakalım AK Parti Grubu, 300 imza gerekiyor, Ruhsar Pekcan’ın görevi esnasında yapılmış işlerin soruşturulması için bir soruşturma komisyonu açma dirayetini, cesaretini gösterecek mi? O olursa başka bir şey olur, yahut Ruhsar Pekcan’ı görevden alırsınız, o hayatına bu şekilde devam eder. Bu, fazla tartışmalı, ucube sistemi deşifre eden bir durumdur.”

Özel, AK Parti’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye devam ettiğini savunarak, “O mantık, bakan sayısını 2’den 1’e indirdi ve AK Parti’li kadın bakanları ‘aile’ye sıkıştırdı. Bu bakanlıklar erkeklere itimat edildi, kadına biçilen rol ‘aile’ye hapsedildi ve tek kadın bakan ‘aile’ ile sınırlı kaldı.” ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Komite salonuna bir güvercinin girdiğini gösteren Özel, “Bunun fazla manâlı bir anlamı var. Hayvan Hakları Yasası, Mecliste 1,5 yıldır bekliyor ve hayvanlar en kibar elçilerini, güvercini bize yolladılar. Artık tüm grupların bu mesajı alması gerekiyor. Meclis Başkanının sözüydü, 2020’nin ilk işi olacaktı. Bundan Böyle bu yasayı defalarca beraber çıkaralım, bu kibar elçinin mesajını elde etmek lüzumlu.” dedi.

Kanun gereğince Merkez Bankası başkanlarının, Meclise yılda 2 kez bilgilendirme yapması gerektiğine değinen Özel, “Geçen sene bir kere oldu, bu yıl halen olmadı. 5 yılda bir değişecek başkan, iki yılda 4 kez değişti. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun, kayıp 128 milyar, eriyen döviz rezervi konusunda Plan ve Bütçe Komisyonunun üyelerinin tüm sorularına bir lahza önce açıklıkla cevap vermesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Mehmet Bey kardeşimizin bakanlığı bizi gururlandırmıştır”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kabineye yeni atanan bakanları tebrik ederek, “Allah mahcup etmesin.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel’in, Ticaret Bakanlığına atanan Mehmet Muş’un “Grup başkanvekilliğinden bakanlığa yükseldiği” ifadesini kullandığını hatırlatan Turan, şöyle devam etti:

“Biz bakanlığı yükselmek, grup başkanvekilliğini aşağı inmek olarak görmeyiz. Biz kuvvetler ayrılığına inanan insanlarız. Bakanlık da grup başkanvekilliği de Meclis başkanvekilliği de bu millete hizmet etme makamlarıdır. Bu yüzden ‘Buradan oraya dışarı giden başarılı oldu, gitmeyen kaldı.’ tarzı yaklaşımları dürüst bulmuyoruz. Mehmet Bey kardeşimizin bakanlığı bizi gururlandırmıştır. Bu diğer bir şey ama alışacaksınız, halk bu sistem içinde yeni bakanlara, yeni atananlara alışacak. CHP’nin fazla uzun yıllar hayatında bakan ataması olmadığı için oysa rüyalarında, oysa yaklaşımlarında bunları açıklama edebiliyorlar. Bu stil kavgaların kimseye yardımcı olmadığını da düşünüyorum.”

CHP’li Özel’in, “kabinede tek kadın bakan kaldığına” ilişkin sözlerine yanıt veren Turan, şunları kaydetti:

“CHP’nin bütün grup başkanvekilleri erkek, Meclis Başkanvekili erkek. Önce aynaya bakın, daha sonra söz yetiştirin. Kadına layık, bakan sayısıyla ölçülmez. Böyle bir yarış açarsanız, şu an CHP’nin bayan Meclis başkanvekili, bayan grup başkanvekili olmadığı gibi daha ötesinde kadın temsilci sayısının oranı yüzde 12. AK Parti’nin bayan temsilci oranı yüzde 18. Siz bayan kotasını Mehmet Bekaroğlu’na kullandınız. Bu yüzden kadınla ilgili konuşacak olan en son parti CHP’nin kendisidir. Kadınlarımız eşit olarak bizimle yarışmaya, beraber yol yürümeye hazırdır. Bayan sayısıyla kadının değeri ölçülmez.”

Gruplar adına yapılan konuşmalarda, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Süleyman Atlı ile gümüş madalya şampiyon Süleyman Karadeniz de tebrik edildi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, daha sonra birleşime ara verdi. Verilen aradan sonra grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir