Tam kapanmaya saatler kala araba vapuru iskelesinde yoğunluk oluştu

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bugün başlayacak tam kapanma öncesinde vatandaşlar, yollardaki yoğunluğun peşinde feribotta da aşırılık oluşturdu.

Korona virüs tedbirleri kapsamında bugün saat 19.00’da başlayıp, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’e dek sürecek olan 17 günlük bütün kapanma öncesi vatandaşlar, şehir dışına çıkabilmek için feribotları da seçim ediyor. Bazı vatandaşlar şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşabilmek için adeta firar etmek için yola çıkarken, bazı vatandaşların da mecburiyetten yolda olması Eskihisar Feribot İskelesi’nde uzun kuyruklar oluşturdu.

“Bütün kapanma bize tatil gibi geldi”

İnsanların fazla sıkıldığını ve İstanbul’dan kaçtıklarını söyleyen Havva Yücebaş, “Ben hemen hemen 2 senedir evdeyim. Sıkıldım, torunlarımı da aldım kaçıyorum. Tam kapanma öncesi devamlı evdeydim. Çok sıkıldık. Sadece alışveriş yapıp, bir yürüyüş eve dönüyordum. Fakat halk maşallah tazı gibi geziyor. Bu bütün kapanma bize tatil gibi geldi. 3-5 gün kaçarak değerlendirmek istedik. Aslında çok bunaldık. Gerçekte bu dek yoğunluk olması içten yok. Ama bizim gideceğimiz yer doğrusu çok sakin ve güvenli olduğu için gidiyoruz. Çünkü buradan gidenler Allah korusun hastaysa gittikleri yerlere bulaştırabilirler. O açıdan güvenli olmayan. Otobüs terminalleri falan fazla doluydu. Biz kendi aracımızla gittiğimiz için, gittiğimiz yerde hekim falan var, aralıksız denetleme altında olacağız, dahası Allah’a çok şükür kendimizden çok eminiz. İnşallah hayırlısıyla gideriz. Aslında bunaldım ben artık. Ruh sağlığım bozuldu. Kızları da eve kapattım, minicik onlar, 17-18 yaşında” dedi.

“Buna tam bölüştürme diyelim”

Kendisinin Yalova’da oturduğunu bu yüzden mecbur olarak yolda olduğunu bildiren Şehmuz Solmuş ise, bütün kapanma ile birlikte Yalova’nın nüfusunun 250 binden 1 milyona çıktığını dile getirdi. Solmuş, Buna bütün kapanma demeyelim de tam dağılma diyelim. Tüm Türkiye’ye yayalım. Zaten kapanabilseydik bu korona olmazdı. Kapanmayı vatandaşlar olarak biz beceremiyoruz. hemen ülkenin bir numaralı yeri İstanbul korona virüs bakımından, biz İstanbul’u tüm ülkeye dağıttık. Bu da bütün ülkeye korona virüsün yayılması çağırmak. Lakin insanlar da haklı. Yapacak bir şey değil, havalar sıcak, evde otura otura sıkıldılar. Gittikleri yerde bari tedbirlerini alsınlar. Gittikleri yerde millete bulaştırmasınlar. Diğer diyecek bir şey yok” diye konuştu.

“Herkes bir yerlere kaçıyor, ben de kaçıyorum”

Kararın çok ani alındığını ve insanların bocaladığı için bu şekilde aşırılık oluştuğunu söyleyen Münere Gülbahar da, “İnsanlar kaçıyor, ne olabilir ki? Herkes bir yerlere kaçıyor. Onun için millet annesinin, babasının yanına gidiyor. Ben bizzat anne ve babamın yanında gidiyorum. Ben de kaçıyorum maalesef. Bu değin aşırılık hiç içten bir hareket değil. Karar fazla ani alındı. Herkes bir anda bocaladı, ne yapacağını bilemedi. O yüzden bu dek yoğun” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir