Tam kapanma öncesi İstanbul’dan kaçış başladı

Korona virüs önlemleri kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri aralarında uygulanacak tam kapanmanın başlamasına iki gün kala bu süreyi İstanbul haricen geçmek isteyenler, İstanbul Havalimanı’nda hareketlilik oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada korona virüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs’a değin sürecek bütün kapanmaya geçileceğini belirtmişti. Bu kapsamda bütün kapanma, 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00 itibariyle uygulanmaya başlayacak. Belirli zaman dahilinde özel izne alt olanlar dışarıya şehirlerarası yolculuk de yasaklanmış olacak.

TAM KAPANMA ÖNCESİ İSTANBUL’U TERK EDİYORLAR

Dün akşam açıklanan kapanma kararının ardındaki belirtilmiş süreyi memleketinde dinmek isteyen fazla sayıda vatandaş, uygulamanın başlamasına iki gün kala İstanbul’dan ayrılmaya başladı. Büyük İstanbul Otogarı’nın yanı sıra İstanbul Havalimanı’nda da hareketlilik yaşanıyor. Kararın alınmasıyla planlarını değiştirenler, tam kapanma öncesi İstanbul’u terk ediyor.

“KISITLAMA VAR MEMLEKETE GİDİYORUZ”

Tam kapanma öncesi ailesiyle birlikte memleketi Malatya’ya giden yolculardan Istek Bayram, “Biz Malatyalıyız. İşimiz gereği buradayız, işimiz, evimiz burada. Kısıtlama var ve memlekete gidiyoruz. Orada rahat ediyoruz. Gittiğimiz yer merkezi değil, müstakil, kimseyle iletişimimiz değil, temas yok. O nedenle ağırbaşlı olduğu için orayı tercih ediyoruz. Kısıtlama olmamış olsaydı bayrama iki gün kala gidecektik. Kısıtlamadan nedeniyle önceye aldık” biçiminde konuştu.

“KISITLAMA GELMESEYDİ 10 GÜN DEK DAHA KALACAKTIK”

Bütün kapanmanın başlayacak olması nedeniyle planını değiştirip memleketine erken döndüğünü belirten Vedat Tontuş, “Malatya’ya gidiyoruz. Buraya dediğim rahatsızdı onun için gelmiştik. Şu Anda de kısıtlama başlayınca erkenden gitmek istiyoruz. Kısıtlama gelmeseydi 10 gün kadar daha kalacaktık. Kısıtlamayla da en doğrusu yapıldı” diye konuştu.

Muğla’ya gittiğini gösteren Mehmet Sami ise, “İş için İstanbul’daydım bu şekilde sokağa çıkma yasağı çıkınca zorunlu işleri bırakıp gitmek zorunda kaldım. Dalaman’a gidiyorum. Yasak süresince de burada kalamayız zaten o nedenle geri dönüyorum” dedi.

“TAM KAPANMA NEDENİYLE GEZI SIKINTISI OLMASIN DİYE İZMİR’E GİDİYORUM”

Bütün kapanma öncesi İzmir’e giden Mertcan Ağ, “Babam rahatsız olduğu için onu hastaneye getirdim. Tedavisi burada devam ediyor şimdi yasaklar başlayacak. Ben de yasaklar gelmeden memleketime ailemin akrabalarımın yanına gidiyorum. Kısıtlama kararı gelmeseydi kalacaktım fakat tam kapanma nedeniyle yolculuk sıkıntısı olmasın diye İzmir’e gidiyorum” dedi.

(Ferhat Yasak/İHA)

Tam kapanma öncesi İstanbul'dan kaçış başladı
Tam kapanma öncesi İstanbul'dan kaçış başladı
Tam kapanma öncesi İstanbul'dan kaçış başladı
Tam kapanma öncesi İstanbul'dan kaçış başladıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir