Tadilatı bitmedi, mahyası asıldı

Tadilatı bitmedi, mahyası asıldı

Restorasyonu süren 750 takvim Cacabey Camii’nde tenteler üstüne mahya asıldı

KIRŞEHİR – Anadolu Selçuklu Devleti zamanında gök bilim medresesi olarak kullanılan ve günümüzde cami olarak hizmet veren 750 yıllık Kırşehir Cacabey Camii, restore çalışmaları sürerken tenteler üzerine mahya asıldı.

Kırşehir Belediyesi göre ramazan ayının manevi atmosferine uygun olması adına meydanda herkesin görebileceği şekilde ‘Hoş geldin, ya şehri ramazan’ mahyası asıldı. Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu’nun da katıldığı toplantıda, Kırşehir Müftülüğü ile iletişime geçilerek Vakıflar Bölge Müdürlüğünden de tarihi caminin tente alanının kullanılması onayı alındı. Ramazan ayı boyunca mahyada bulunan yazılar da kesintisiz değişkenlik gösterecek. Mahyanın takılma aşamasını duygularını bildiren Kırşehirli vatandaşlar ise memnuniyetlerini belirtti. Arda tat adlı kişi, ramazan mahyası görmenin hoşuna gittiğini söyledi. Cengiz Sağlıklı adlı vatandaş ise mahya asılmasının iyi olduğunu belirtti.

Akşam saatlerinde ise meydanda öbür bir gösterme yaratıcı mahya ile ilgili düşüncelerini aktaran Muzaffer Kaya ise manevi duyguyu hissettiklerini ve yapanlara teşekkür ettiklerini aktardı.

Kayseri Vakıflar Alan Müdürlüğü kadar 2019 yılında tadilata alınan medresede geçici üstteki örtü ve raspa yapımı gerçekleştirilerek caminin çatıdan su alması önlenmiş, çatıya geçici örtü yapılması dolayısıyla üst örtü kaldırılarak kurumaya bırakılmıştı.

Tadilatı bitmedi, mahyası asıldı
Tadilatı bitmedi, mahyası asıldı
Tadilatı bitmedi, mahyası asıldı
Tadilatı bitmedi, mahyası asıldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir