Soyer: “Dayanışma, sahip çıkma, el uzatma vakti”

İzmir Ekonomik Yeniden Yapılanma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) Toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bütün kapanma sürecinde mağduriyete uğrayacak toplum kesimlerine uyarı çekerek, “Hemen yine dayanışma, birbirimize sahip çıkma, İzmir’de bu süreçlerden en olumsuz etkilenenlere el uzatma vakti. Hepinizin desteğini, katkısını, sahiplenmesini rica ediyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, korona virüsü önlemleri nedeniyle internet üzerinden yapılan İzmir Hesaplı Yeniden Yapılanma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) toplantısının 99’uncusuna katıldı.

Soyer, toplantıda bir hitabe yaptı. Başkan Soyer, ülkenin baskı günler geçirdiğini belirterek, “Kuvvet bir coğrafyada yaşıyoruz. Baskı günlerden geçiyoruz; lakin bilhassa bu dönemin zorluğu günübirlik ekmeğini kazananlarla ilgili. Esnafla ilgili koskocoman zorluklar var. Esnaf kardeşlerimizin önünde çok karanlık bir tablo var. Metropol’ün yaptığı son anketlerde Türkiye’nin geleceğinden acelecilik olanların oranı yüzde 60’ları aşmış vaziyette. Bu çok korkunç bir tablo. Güç bir dönemden geçiyoruz. Kapanma bilhassa sefalet, arzu sınırında yaşamış ufak üretici ile esnafı çok daha önemli bir şekilde vuracak böylece gözüküyor. Pandeminin birincil döneminden beri, gerisinde zelzele dönemi. Biraz dayanışma yorgunluğu yaşıyoruz. Cümbür Cemaat dayanışmaktan da yoruldu muhtemelen. Fakat şimdi tekrar dayanışma, birbirimize sahip çıkma, İzmir’de bu süreçlerden en olumsuz etkilenenlere el uzama vakti. Hepinizin desteğini, katkısını, sahiplenmesini rica ediyorum” dedi.

İftar yemeği çağrısı

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Idare Heyeti Başkanı Hasan Küçükkurt, komite üyelerine Büyükşehir Belediyesinin Halkın Bakkalı üzerinden gerçekleştirdiği iftar yemeği kampanyasına destek verme çağrısı yaptı.

Başkan Soyer Küçükkurt’a teşekkür ederek, yer sarsıntısı döneminde yapılan kampanyaları örnek verdi. Soyer, “Dayanışma yorgunluğu var şayet biraz İzmir’de şu an. Herkes bu dayanışmanın da yorgunluğunu yaşıyor olabilir, doğru; ama olur ya de şu lahza en fazla gereklilik duyulan bir dönem. 17 gün kapanma çağrıda bulunmak gevrekçi bir kardeşimizin evine ekmek götürememesi çağırmak. Bu kadar basit. Çok sayıda küçük esnafımız, seyyarımız, minik üreticimiz çok ağır sıkıntılar yaşayacak. Tam da dayanışmanın vakti, zamanı. Rica ediyorum Halkın Bakkalı üzerinden bütçenize yerinde miktarda alım yaparsanız biz bunları en fazla gereksinim sahibi olan vatandaşlarımıza götürüyoruz. Keza iftar paketi olarak, hem de Halkın Bakkalı Yiyecek Destek Paketi olarak götürüyoruz. Sizin katkınız vatandaşa ulaşıyor. Herkesin desteğini bekliyoruz. Hedefimiz 400 bin iftar paketi dağıtmaktı. Aşacağız bu hedefi böylece gözüküyor. Şimdiden çok sayıda destek alıyoruz. İzmirliler harika bir duyarlılık gösteriyor lakin buna hepinizin katılımını bekliyoruz” dedi.

Alsancak’ta sıcak asfalt

Kapanma sürecinde çalışmalara devam edeceklerini, durmayacaklarını bildiren Soyer, “Krizi fırsata çevirecek çalışmalar peşindeyiz. Mesela; Alsancak’ta Talatpaşa Bulvarı’nda sıcak asfalt yapma hayalimiz daima alternatifsiz yollar sebebiyle ertelediğimiz bir şeydi. Oraya giriyoruz, Alsancak’ta önemli bir sıcak asfalt çalışması yapacağız. Biz belediye olarak ayaktayız, sokaktayız, dışarıdayız” diye konuştu.

Kurul üyelerine projeler anlatıldı

Toplantının sonraki bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken, “UNESCO Dünya Mirası Alanlar Ağı ve Gediz Deltası Adaylık Süreci”, Sürdürülebilir Şehirsel Gelişim Ağı Genel Koordinatörü Ruhisu Can Al da “İzmir Gönüllü Yerel Değerleme Raporu Sürecinde İzmir’in Kurumsal Bileşenleriyle İşbirliği Olanaklarının Oluşturulması” konulu birer sunum yaptı. – İZMİR

Soyer: Dayanışma, sahip çıkma, el uzatma vakti
Soyer: Dayanışma, sahip çıkma, el uzatma vakti
Soyer: Dayanışma, sahip çıkma, el uzatma vakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir