Son dakika yerel: Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyor

Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyor

Evlat nöbeti sürdüren aileler:

“HDP çocukları peşine düşüp takip ediyor, teröristleri çağırıyor ve ‘gel kardeş bunları al götür’ diyor”

MUŞ – Muş’ta çocukları terör örgütü PKK kadar dağa kaçırılan aileler, HDP’ye tepki göstererek evlatlarının bir lahza evvel kendilerine teslim edilmesini istiyor.

Muş’ta HDP binası önünde 3 haftadır evlat nöbeti yürüten aileler, çocuklarını geri istiyor. Çocukların terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumluluk sahibi tutan üzgün ailelere, Muş Kardeşlik Platformu çatısı aşağıda toplanan STK’lar da desteklerini sürdürdü. HDP İl Başkanlığı önünde toplanan aileler ve STK temsilcileri tepkilerini duyurmak için, “insanlar düşmanı parti”, “evlatlarımızı vereceksiniz”, “ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir” ve “halkı dolandıran parti” dövizleri açarak slogan attı.

“Kürtler yanlışın arkasından gidiyor”

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan çocuğu dağa kaçırılan ailelerden Şemsettin Özcan, çocuğunu istediğini belirterek, “HDP benim çocuğumu dağa götürüyor, öteki çocuğum ise askere gidiyor. Askerde, poliste bizim çocuğumuz. Bunlar bizden ne istiyor, ne hakları var. Gelsinler söylesinler. Diyorlar oysa; ‘Kürt hakkını savunuyoruz.’ Yalandır. Bunlar Kürt düşmanıdır. Kürtler yanlışın ardından gidiyor. HDP’nin gerisinde gitmeyin. HDP çocukları alıp PKK’ya götürüyor, PKK’da Amerika’yla Türk bayrağına hakaret ediyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. HDP ortadan kalksa hiçbir sorun olmaz. HDP kökünden kapansın. Allah, onların belalarını versin. Çocuğumuz gelmeyene değin gece gündüz buradayız. 13 asker, polis şehit ettiler. Kimin çocuğuydu? Aileleri bizimle birlikte Diyarbakır’daydı. Anaların hepsi ağladı o çocuklar için, bizlerde ağladık. Kim öldürdü? HDP öldürdü. HDP çocukları peşine düşüp takip ediyor, teröristleri çağırıyor ve ‘gel kardeş bunları al götür’ diyor. Biz de tek bir sancak geçerlidir o da Türk bayrağıdır. Türk bayrağına hainlik yapanın Allah belasını versin” dedi.

“Niçin Selahattin Demirtaş’ın çocuklarını götürmüyorlar?”

Oğlu 2014 yılında kaçırılan anne Gülbahar Teker de eylemlere devam edeceklerini açıklama etti. Çocuklar gelene değin HDP önünden kalkmayacaklarını vurgulayan anne Teker, “Bu HDP bizden ne istiyor? Bizim çocukları getirsinler bizde buradan kalkıp gidelim. Lakin çocuklar gelmezse burada, Diyarbakır’da, Van’da ve Batman’da eylemimizi sürdüreceğim. Ben onlardan korkmuyorum. HDP çocuklarımızı getirsin. Oğlumun babası değil. Bir çocuğum var o da hasta. Bende hastayım. Benim çocuğumu getirip bana teslim etsinler. Oğlum derhal yaralı ne kolu var ne ayağı var. Ne meslek yapıyor orda. 8-9 yaşında kızları dağa götürüyorlar. Bu kızlardan ne istiyorlar. Iffet böyle midir? Kürt hakkını seslenmek böyle mi? İnsan iffet için kendini öldürür. Neden Selahattin Demirtaş’ın çocuklarını götürmüyorlar? Çocuklarını Almanya’ya gönderiyorlar, bizim çocuklara niye tabanca veriyorlar. Kızların elinden niye kalemi alıp silah veriyorsunuz? Bu kızlar ve çocuklar günah yok mi? 2 sene Diyarbakır’da devam ettim. Allah devletimizden razı olsun bize kapı açtı” ifadelerini kullandı.

“Bu eylem, zulme başkaldırıdır”

STK’lar namına açıklama yapan TÜGVA Muş İl Temsilcisi Oğuz Akyüz ise Sultan Alparslan’ın memleketi kadim şehir halkı Muş’un ciğeri yanan, eli öpülesi, cennet mekan annelerinin başlattığı bu haklı çığlığa desteklemek için burada olduklarını belirtti. Vatan toprakları içerisinde kahpece tuzaklar kurarak sivil, asker, polis demeden manevi değerler öncelikle elde etmek üzere hiçbir mahremiyeti ve değeri olmayan bebek katili PKK terör örgütünün katliamlarını lanetlediklerini gösteren Akyüz, “Bizler, bugün Muş’ta analarımızın, yürekleri dağlayan feryatlarını dindirmek ve vatan hainlerine karşı safları sıklaştırmak için omuz omuzayız. Burada evlat nöbeti tutan annelerimiz, sizlerin gözyaşları bizim gözyaşımızdır. Bu eylem, zulme başkaldırıdır. Senelerdir bu bölgede gürültüsüz bir çığlık vardı. O çığlık bundan böyle patlama noktasına geldi. Anneler bundan böyle seslerini duyurmak ve terör örgütünün yalanlarına ‘dur’ diyerek gençlerimizi kandırmalarına engel olmak istiyor” diye konuştu.

Son dakika yerel: Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyor
Son dakika yerel: Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyor
Son dakika yerel: Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyor
Son dakika yerel: Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP önündeki nöbeti sürüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir