Son dakika haberleri… Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyor

Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyor

SİİRT – Siirt’in Pervari ilçesine emrindeki Tosuntarla köyünde bulunan ve Selçuklular döneminde yapılan tarihi cami, asırlardır cemaatini kabul ediyor.

Tosuntarla köyünde Selçuklular döneminde inşa edilen tarihi cami, yıllara meydan okuyor. Caminin asırlardır cemaatini ağırladığını gösteren cami fahri imamı Mehmet Savaş, ibadethanenin asırlardır hizmet verdiğini söyledi. Savaş, “Camimiz Selçuklu döneminde kalma bir tarihtir. Camimizin değerlendirilmesini istiyoruz. Burada vatandaşlarımız namaz kılmaya geliyor cemaat kılıyorlar. Camimizin bakımının olmasını istiyoruz. Tarihe geçmesini istiyoruz. Valimizden, büyüklerimizden buraya bir el atmalarını ve değerlendirmelerini istiyoruz” dedi.

Tarihi caminin içerisindeki taşlar doğru yazın serin, kışın sıcak tutan mimarisinin en hoş örneklerinden birini oluşturduğunu bildiren Tosuntarla köy muhtarı Naif Ayhan, caminin restore edilip bir takım taşların korama altına alınması gerektiğini söyledi. Ayhan, “Camimiz Selçuklu döneminde yapılmış bir camidir. İçinde halkımızla namazımızı, cumamızı burada kılıyoruz. Selçuklu döneminden kalma bir camidir. Yazın bilhassa fazla soğuk, kışın da fazla sıcaktır. Duvarları cas taşıyla yapılmıştır. Yapan kişinin de el izi vardır taşın üzerinde. Cumhurbaşkanımızdan destek istiyoruz bakımı için, koruma altına alınması için bunu söz etmek istiyoruz” diye konuştu.

Son dakika haberleri... Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyor
Son dakika haberleri... Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyor
Son dakika haberleri... Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyor
Son dakika haberleri... Selçuklulardan kalma cami asırlara meydan okuyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir