Son dakika haberleri… İzmir depreminde yıkılan binalarla ilgili gözaltına alınan 6 değişken daha adliyeye sevk edildi

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 30 Ekim 2020’deki depremde Bayraklı ilçesinde yıkılan binalarla ilgili hazırlanan araştırmacı raporları sonrası gözaltına alınanlardan 6’sı daha adliyeye gönderildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma zarfında İzmir Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince iki gün önce başlatılan operasyonda yakalanan 6 şüphelinin daha emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Öte yanlamasına, şüphelilerin suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

Rızabey Apartmanı ile alaka gözaltına alınan zanlıların da kat malikleri aralarında yaşanan anlaşmazlık sebebiyle binayla ilgili onarım veya şehirsel mutasyon işlemlerinin yapılamadığını söyledikleri öne sürüldü.

Soruşturma

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, yıkılan binalara ilişkin soruşturma kapsamında 5 Kasım 2020’de 9 birey gözaltına gücenmiş, 7’si tutuklanmıştı.

Dokuz Eylül Üniversitesinden 3 akademisyenin hazırladığı bilirkişi raporunda yıkılan binalarda standartlara uygunsuz malzeme ve kalitesiz beton kullanıldığı ve projelendirme hataları bulunduğu tespiti sonrası işlem yapılmayan 22 belirsiz hakkında daha gözaltı kararı verilmiş, 17 ulus görevlisinin dosyaları ayrılmıştı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince nezaret kararı bahşedilen zanlılardan 18’i yakalanmış, dün adliyeye sevk edilen 12 zanlıdan biri tutuklanmıştı.

Gözaltı kararı bahşedilen iki şüpheliyi ise yakalama çalışmaları sürerken, yatalak olan bir şüphelinin gözaltına alınmadığı, bir zanlının da Kovid-19 hastası olduğu öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir