Son dakika haberleri! Fransa Savunma Bakanı, askerlerin Macron’u uyardığı e-bildiriyi “sorumsuzluk” olarak niteledi

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, arasında emekli generallerin de bulunduğu bir grup askerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a iç savaş uyarısı yaptığı e-bildiriyi “sorumsuzluk” olarak nitelendirdi.

Parly, sol muhalefetin, hükümetin e-bildiriye sessiz kalmasına yönelik tepkisinin ardındaki Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu sorumsuz metin, orduda herhangi bir görevi bulunmayan ve temsilcilik yetkisi olmayan emekli askerler tarafından imzalanmıştır.” ifadesini kullandı.

“Le Pen’in önerdiği ordunun siyasallaşması, Fransa’yı zayıflatır”

Ordunun siyaset karşısındaki eylemlerine, tarafsızlık ve sadakat olan değişmez ilkelerinin rehberlik ettiğini kaydeden Parly, fazla sağcı Milli Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen’in e-bildiriye imza atan askerleri saflarına davet etmesine de tepki gösterdi.

Parly, “Le Pen’in ifadeleri, ordu kurumunu ciddi şekilde hatalı anladığını gösteriyor. Bu, ordunun lideri almak isteyen biri için epeyce endişe verici. Le Pen’in önerdiği ordunun siyasallaşması, Fransa’yı zayıflatır. Ordu, seçim kampanyası için değil Fransa’yı müdafaa etmek ve Fransız halkını korumak için var.” ifadesine yer verdi.

E-bildirinin başındaki isimden “insanlar siyasetçilere yok bize güveniyor” açıklaması

Diğer yana e-bildirinin arkasındaki emekli Jandarma Komutanı General Jean-Pierre Fabre-Bernabac, konuk olduğu televizyon programındaki açıklamasında, “İnsanlar, siyasetçilere yok, bize güvendiklerini söylüyor.” dedi.

Bernabac, ülkenin köklerine ve varlığına hala inanan kişilerin olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Ben şunları söyledim; bu şekilde devam ederse pek bir vakit gelecek ki ordu müdahale etmek durumunda kalacak. ya sivillerin yönetimde olduğu ivedi durum çerçevesinde ya gücün orduda olduğu sıkıyönetim çerçevesinde.”

Askerlerden, Macron’a “ülkede büyüyen kaosu engellemezsen iç savaş çıkar” uyarısı

Aralarında 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde yayımladıkları açık mektupta, ülkede artan bir karışıklık olduğu iddiasında bulunarak Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumluluk sahibi olacağı uyarısında bulunmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı bahis edilen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri değil etmesi gerektiğini savunmuştu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, e-bildiriye imza atan askerleri saflarına davet etmişti.

Fransa’da muhalefetin sol kanadındaki Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean Luc Melenchon, ordunun lideri olan Cumhurbaşkanı’nın, Valeurs Actuelles’teki yazı ve Marine Le Pen’in buna cevabı karşı sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu ve konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirmişti.

Sosyalist Partinin 2017’deki cumhurbaşkanı adayı ve Generation.S partisinin lideri Benoit Hamon da Twitter’dan, 1961’deki Algiers darbe girişiminden 60 yıl sonra 20 generalin Cumhuriyet’i dobra dobra askeri darbeyle tehdit ettiğini yazmıştı.

Hamon, Cumhurbaşkanı Macron, Başbakan Jean Castex ve Savunma Bakanı Parly’nin e-bildiriye gürültüsüz kalmasına tepki göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir