Son dakika haberleri: FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik İstanbul ve İzmir merkezli operasyonda toplam 159 tutuklama

İzmir ve İstanbul merkezli 62 il ile KKTC’de FETÖ’nün TSK yapılanmasına karşın düzenlenen operasyonda toplam 159 birey tutuklandı.

İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen müşterek soruşturma dahilinde FETÖ’nün örgütsel irtibat ağına dahil oldukları saptama edilen 459’u muvazzaf 532 kişiye yönelik 26 Nisan’da başlatılan ve güvenlik birimlerince “Halisdemir-1” adı verilen operasyonda nezaret sayısı 456’ya ulaştı.

Operasyonun İzmir ayağında 274 şüpheliden yakalanan 251’inin işlemleri tamamlandı.

Bazı şüphelilerin sağlık durumu ve operasyon tarihinden önce operasyon yapılması sebebiyle nezaret kararı iptal edilirken 11 kesin olmayan itirafçı olmaları nedeniyle emniyetten özgürlük bırakıldı.

Tutuklanmaları talebiyle sulh canice hakimliklerine sevk edilen 221 şüpheliden 94’ü adli yoklama şartıyla bağımsızlık bırakılırken 127’si tutuklandı.

Operasyonda 258 kesin olmayan hakkında yakalama kararı çıkarılan İstanbul ayağında ise gözaltındaki 205 kişinin 145’i adli teftiş şartıyla özgür bırakıldı, 32’si tutuklandı. 28 güvenilmez de faydalı itirafçı oldukları gerekçesiyle bağımsızlık bırakıldı.

Diğer şüphelilerin yakalanması için incelemeler devam ederken aranan bir takım şüphelilerin yurt dışarıda olduğu, bazılarının ise muvazzaf olmayan eski harp akademisi öğrencilerinden oluştuğu öğrenildi.

Operasyon

İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarının yürüttüğü karşılıklı soruşturma kapsamında FETÖ’nün örgütsel irtibat modeline yerinde aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel irtibat ağına dahil oldukları saptama edilen ve bir kısmı hakkında örgüt mensubu olduklarına dair itirafçı beyanı gibi deliller yer alan İstanbul’da 216’sı muvazzaf 258 kesin olmayan, İzmir’de 243’ü muvazzaf 274 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir