Son dakika haberi: Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye’de son 24 saatte 312 bin 109 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapıldı, 54 bin 791 kişinin Kovid-19 testi artı çıktı, 354 birey hayatını kaybetti.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Buna göre, son 24 saatte 312 bin 109 Kovid-19 testi yapıldı, 54 bin 791 kişinin Kovid-19 testi fazla çıktı, 354 birey yaşamını yitirdi, hasta sayısı 3 bin 128 oldu.

Son 24 saatte 65 bin 593 kişinin Kovid-19 tedavisi veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 909 bin 935’e yükseldi.

Test sayısı 45 milyon 40 bin 704’e ulaştı. Olgu sayısı 4 milyon 501 bin 382, vefat sayısı 37 bin 329, ağır hasta sayısı 3 bin 463 oldu.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, videokonferans yöntemiyle başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının arkasında tanımlama yaptı.

“Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız, Evre-2 çalışmasını bitirmek üzere. Son gönüllülerin aşılanması üretilmiş ve mayıs ayı içinde son adım olan Aşama-3 aşamasına geçecektir.” bilgisini paylaşan Koca, fazla yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini bildirdi.

Bakan Koca, Türkiye’de az önce Kovid-19’da Hindistan varyantının tespit edilmediğini lakin seri bulaşan bu varyanta karşı da tedbirlerin alındığını kaydetti.

Koca, açıklamasında, “Birileri, Bilim Kurulumuzu dahi amaç alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da bu duruma siyasi bir karşılık vererek parçası olmayacağım. Topluma örnek olması gerekenler hoşnut olmadığı, kategorik olarak aleyhinde yer aldığı her şeye kaygısızca saldırma hakkını kendinde görmemeli.” ifadelerine de yer verdi.

Ülke genelinde 26 Nisan pazartesi 05.00’te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Kovid-19 tedbirleri kapsamında ülke genelinde yarın ve hafta sonu aralıksız uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Türkiye genelinde saat 19.00 itibarıyla başlayan ve 23 Nisan cuma, 24 Nisan cumartesi ve 25 Nisan pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan pazartesi saat 05.00’te sona erecek.

Kovid-19 testlerinin pozitiflik oranı son iki ayda 3 kat arttı

Ülke genelinde yapılan Kovid-19 testlerinin pozitiflik oranı, 21 Şubat’ta yüzde 6,47 iken, 21 Nisan’da yüzde 19,44’e yükseldi. Ocaktan bu yandan en yüksek pozitiflik oranı ise 14 Nisan’da yüzde 20,23 olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bunun altında yatan birinci niçin, virüsün mutasyona uğraması, mutant virüslerin toplumda yayılmasıydı. İkincisi, toplumun hareketliliğinin artmasıydı. Tüm bu nedenlerle beraber ne eyvah ki pozitiflik oranları fazla arttı.” dedi.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, salgınla mücadeleye ilişkin tedbirleri duyurdu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ilgili hükümlerine istinaden Kovid-19 salgını ile uğraş dahilinde “spor müsabakaları, sporcu, idareci ve öteki görevlileri” ilgilendiren tedbirleri duyurdu.

Buna göre, genelgedeki hüküm doğrultusunda, bakanlıkça daha önce müsade verilen faaliyetlerden halen oynanmakta olan lig müsabakaları devam edecek ve tamamlanacak. Henüz başlamamış lig müsabakaları 16 Mayıs 2021’den sonraki bir tarihe ertelenecek.

İzin bahşedilen diğer şampiyona ve turnuvalardan 2021 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ile ilgili seçme ya da kota müsabakası özelliği içeren müsabakalar ile bu yıl ya da gelecek sene içerisinde yapılacak Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılacak sporcular için federasyonlar kadar gerekli olduğu belirtilmiş müsabakalar yapılacak. Öteki şampiyona ve müsabakalar ise 16 Mayıs 2021 sonrasına ertelenecek.

Yurt genelinde Kovid-19 tedbirleri

Türkiye genelinde Kovid-19’la mücadeleye karşın denetimler sürekli sürdürüldü. Bu kapsamda, Bolu, Konya, Denizli, Kastamonu ve Malatya’da Kovid-19 tedbirlerini ihlal edenlere karşın para cezaları uygulandı.

Mersin Valiliği, Kovid-19 salgını sebebiyle sendikaların genel kurulları dahil geniş katılımlı etkinliklerin 17 Mayıs’a kadar ertelendiğini bildirdi.

Adıyaman’da Kovid-19 tedbirleri dahilinde 82 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir