Son dakika haberi… Ramazan’da tok tutan köy çöreği

Ramazan’da tok tutan köy çöreği

Katkısız ve doğal olan köy ekmeği yoğun alaka görüyor

Buzdolabına atılan köy çöreği 6 ay daha sonra da tüketilebiliyor

NİĞDE – Niğde’de köylerde yapılan yöresel köy çöreğine Ramazan Ayında yoğun alaka var. Görünüşü, lezzeti ve doğalıyla yıllarca tüketilen köy çöreği tezgahlarda yerini aldı. Patatesli de yapılan köy çöreğini buzdolabında saklayıp 6 ay daha sonra da çıkarıp tüketilebiliyor.

Hamuruna herhangi bir katkı maddesi madde kullanmadıklarını söyleyen Hülya Erden, “Sabah erken saatlerde geliyoruz. Süt, maya, su kullanarak hamurumuzu yoğuruyoruz 2 saat dinlenmeye bırakıyoruz. Kabarıp ekşittikten daha sonra her yerde döndürme yapıyoruz her yerde kabarmasını sağlıyoruz. 1saat kadar baştan dinlendiriyoruz daha sonra hamurumuzu açıyoruz. daha sonra üstüne yoğurt, ayran, yağ, su, küncü döktükten sonradan pişirmeye başlıyoruz. Bunun özelliği 1 hafta bayatlamadan taze kalmasıdır, yumuşak durmasıdır. Öteki ekmekler gibi parçalanma yapmaz taze kalır ve tutumsuzluk olmaz. En Ince Ayrıntısına Kadar doğal ve katkısızdır. Biz bunu anneannelerimizden babaannelerimizden gördük bölgesel bir ekmeğimizdir. Vaktiyle köylerde daha fazla yapılırdır saman ateşi ve odun ateşinde. Köylerde yapar aylarca soğuk evlerde saklardık taze kalması için” dedi.

İşletmeci Yüksel Erden ise “Orhanlı çöreği yıllardır kasabalarımızda köylerimizde yapılan ve yıllardır da yenen bir çörektir. Bu çöreği biz Niğde’ye taşıdık. Niğde’deki vatandaşlarımıza hizmet amaçlı ramazan ayı boyunca çıkarıyoruz. Bu çöreğimizin özelliği adamakıllı doğal ve katkısız olmasıdır. katkı maddesi olmadan yapılan çörektir. İçerisine patates, süt, katarak tadına tat katıyoruz. Çöreğimizin tok tutma özelliği vardır rahatlıkla katıksızda yiyebilirsiniz” diye konuştu.

Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreği
Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreği
Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreği
Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreği
Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreği
Son dakika haberi... Ramazan'da tok tutan köy çöreğiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir