Son dakika haber… Kars’taki “FETÖ belli başlı davası”nın 16 sanığı bitmiş etken karşı

Kars’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki güya “belli başlı komuta kademesi”nde yer aldıkları iddia edilen, arasında örgütün iddiaya göre “sıkıyönetim komutanı” ve dönemin 14. Mekanize piyade tugay komutanı tuğgeneral Ali Avcı ile benzer komutanlığın eski kurmay başkanı yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank tabur komutanı yarbay Nihat Uçan’ın da bulunduğu 16 sanığın baştan yargılanmasına devam edildi.

Kars 2. Ağır Canice Mahkemesindeki duruşmada, eski askeri personel olan tutsak sanıklar Serkan Polat, Erdinç Serçe, Muslih İpekliler, Ali Ercan Ormanoğlu, Emrah Akça, Haydar Küreş, Çetin Aydoğan ve Ferhat Demirci hazırlanmış bulundu.

Eski askeri personel olan diğer sanıklar Ali Avcı, Nihat Uçan, Eyüp Ağbağ, Harun Doğanay, Osman Atlı, Cemal Sudaş ve Süleyman Koç da tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görünüm Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla duruşmaya katıldı.

Sanık avukatlarının da yer aldığı duruşmaya, sıhhat problemleri sebebiyle bir önceki duruşmada adli yoklama şartıyla bağımsızlık bırakılan Sami Büberci ise duruşmaya katılmadı.

Örgütün sözde “sıkıyönetim komutanı” ve dönemin 14. Mekanize Piyade tugay komutanı tuğgeneral Ali Avcı, ifadesinde 15 Temmuz’da mesaj emirlerinin kendilerine gelmediğini söyledi.

Eski kurmay başkanı yarbay Serkan Polat da tahliyesini can atarak, “Darbe yapıldığı konusunda veri sahibi değilim, Genelkurmay Başkanlığından 15 Temmuzla ilgili emirler bize ulaşmadı, ben kimsenin üyesi değilim.” dedi.

Diğer sanıklar da takriben 5 yıldır esir olduklarını açıklama ederek, tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, örgütün sözde “sıkıyönetim komutanı” ve dönemin 14. Mekanize piyade tugay komutanı tuğgeneral Ali Avcı ile benzer komutanlığın eski kurmay başkanı yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank tabur komutanı yarbay Nihat Uçan’ın da aralarında bulunduğu 15 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Heyet ayrıca eski Lojistik Yardım Komutanı Çetin Aydoğan’ı adli teftiş şartıyla bağımsızlık bıraktı.

Dava süreci

Kars 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, davayı 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden tam bir sene daha sonra 15 Temmuz 2017’de karara bağlayarak, sanıklardan eski tuğgeneral Ali Avcı’ya “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, eski yarbaylar Serkan Polat ile Nihat Uçan’a ise benzer suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra “ulus malına zarar verme” suçundan da 6 yıl hapis cezası vermişti.

Sanıkların cezalarında bir takım nedenlerle indirim ya da artırım yapan heyet, diğer sanıklardan Erdinç Serçe, Haydar Küreş, Ferhat Demirci, Sami Büberci, Muslih İpekliler, Ali Ercan Ormanoğlu, Çetin Aydoğan ve Harun Doğanay’a “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan müebbet, Süleyman Koç ve Osman Atlı’ya yirmişer yıl, Cemal Sudaş, Emrah Akça ve Eyüp Ağbağ’a ise aynı suçtan on sekiz sene dokuzar ay hapis cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Cinayet Dairesi, tutuksuz sanıklardan İbrahim Erhan Akça hakkında verilen beraat kararını onamış, diğer 16 davalı hakkındaki hükmü bozmuştu.

İddianameden

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 130 sayfalık iddianamede, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine katıldıkları kayıtlı ve eski askeri personel olan tutsak sanıklardan örgütün iddiaya göre “sıkıyönetim komutanı” ve dönemin 14. Mekanize piyade tugay komutanı tuğgeneral Ali Avcı, benzer komutanlığın eski kurmay başkanı yarbay Serkan Polat, tuğgeneral Avcı’nın eski dikte subayı Emrah Akça, eski 2. Tank tabur komutanı yarbay Nihat Uçan, eski 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı topçu tabur komutanı Süleyman Koç, eski merkez komutan vekili Haydar Küreş, eski 2. Mekanize Piyade tabur komutanı Harun Doğanay ve eski vekili Muslih İpekliler, eski 1. Mekanize Piyade tabur komutanı Ali Ercan Ormanoğlu, eski harekat ve eğitim şube müdürü Erdinç Serçe, eski komuta yardım tabur komutanı vekili Ferhat Demirci, eski lojistik şube müdür vekili Sami Büberci, eski MEBS şube müdürü Eyüp Ağbağ, eski harekat merkez amiri Cemal Sudaş, eski lojistik destek komutanı Çetin Aydoğan ve Osman Atlı’nın yanı sıra tutuksuz olan eski personel şube müdürü İbrahim Erhan Akça, “sanık” sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, dosya kapsamına tarafından sanıkların isnat edilen suçları işledikleri kanaatine varıldığı kaydedilerek, tutuklu sanıklar Avcı, Polat ve Uçan’ın da yer aldığı 16 eski rütbeli askerin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Türkiye Büyük Insanlar Meclisini ortadan kaldırmaya ya da görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya ya da görevini yapmasını engellemeye girişim etme” suçlarından üçer defa ağırlaştırılmış müebbet hapisleri isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir