Son dakika haber | AK Parti, Torbalı seçimi için dava açtı

İzmir’de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının arkasından gerçekleştirilen başkanlık seçiminde CHP’li meclis üyelerinin, kullandıkları oyları kimlikleriyle birlikte fotoğraf çektiklerini söyleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Meclis üyelerin hür oy kullanmasının önüne geçilmiştir. Bu halde demokratik bir oy kullanılması muhtemel değildir” diyerek seçimin iptali için dava açtıklarını söyledi.

İzmir’de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının peşinde ilçede yeni belediye başkanının belirlenmesi için İzmir Valiliğinin çağrısıyla belediye meclis üyeleri dün bir araya gelmişti. Yapılan toplantılar sonrası CHP’nin başkan adayı Mithat Tekin olurken Cumhur İttifakı Grubu’nun adayı ise Bağımsızlık Erman Çağlar olmuştu. Üç turda yapılan oylamanın birincil iki turunda CHP fire verirken salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda seçimi CHP adayı Mithat Tekin kazanmış, Cumhur İttifakı Grubu adayı Bağımsızlık Erman Çağlar ise oy kullanılan kabinde oyların telefonla fotoğrafının çekildiğini bahis ederek seçimi mahkemeye taşıyacaklarını açıklama etmişti.

Yaşanan gelişmeler sonrası ise AK Parti İzmir İl Başkanlığı, konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. AK Parti İzmir İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin yanı sıra, AK Parti İl Başkan Yarımcısı İsmail Çiftçioğlu, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Özgürlük Hızal, Torbalı Belediyesi Başkan Adayı Bağımsızlık Erman Çağlar ve Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın katıldı.

Seçim öncesi AK Parti’nin namzet çıkarması halinde ‘siyasi ahlaksızlık’ olacağı söylemlerine değinen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Kesintisiz, CHP’nin geçmişte vefatlar sonrası aday çıkardığını söyleyerek, “Dün Torbalı’da bir belediye başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. Bunun sebebi de rahmetli İsmail Uygur’un vefat etmesiydi. Bu süreçte Torbalı Belediye Meclisi’nin mucizevi toplanarak başkan seçmesi gerekti. Süreç başlar başlamaz spekülasyonlar besbelli uçuşmaya başladı. Biz bu konuda süreçte hiç koşmadık ve açıklamada bulunmadık. Bir acı vardı ve bu sürecin geçmesini bekledik. Oysa ne eyvah ancak CHP’de 5-6 adayın ortaya çıkması, peşinde Cumhur İttifakı’nın namzet çıkartıp çıkartmayacağı konusunda spekülasyonların başlaması fazla acı vericidir. 2004 yılında zamanın şartlarında rahmetli Ahmet Piriştina hayatını kaybetmiş ve bir karar alınmıştı. O süreçten bu yanlamasına AK Partili belediyelerde de yaşanan vefatlarda CHP’nin tutumu ne oldu? Bunu araştırdılar mı? Bu bilgiyi genel merkezlerinden alabilirler. Geçtiğimiz aylarda Muğla Ula’da AK Partili belediye başkanımız ölüm etmiş ve burada CHP namzet çıkarmıştır. AK Parti ve Cumhur İttifakı oralarda hiç spekülasyon yapmamıştır. Siyasi etikten ve ahlaktan bahsediliyor. Biz bunları dün gördük. Siyasi ahlak ve ahlak dün başaşağı oldu. Belediye meclis üyelerinin özgür iradelerine ipotek kondu. Torbalı’da dün yaşananlar tarihe kara kir olarak geçecektir. CHP zihniyeti tek parti döneminde açık oy rahat tasnif yönetimi kullanmıştı” dedi.

“Kimlikleri ile resim istendi”

Oy pusulalarının da bilgisayar çıktısı olmadığına uyarı çeken Sürekli, “Meclis üyelerinin iradeleri yok sayılarak baskılı bir tercih yapılmıştır. Dün tercih başlamadan önce grup başkanı olan ilçe başkanları ve adaylar bir araya gelerek emin konularda anlaşmalar yapmıştı. Torbalı’daki seçimin sağlıklı geçmesi açısından alınması gereken bütün önlemlerde konuşuldu ve karara bağlandı. Ama CHP buna uymadı. Seçiminin dinç gerçekleşmesi için oy pusulaları Menemen’de olduğu gibi bilgisayar çıktısı olması lazımdı. Doğrusu zaten tercih öncesi buna karar verilmişti. Seçimde de Cumhur İttifakı’nın 12, CHP’nin 18, Deva’nın da 1 meclis üyesi var. Birinci turda Cumhur İttifakı adayı 15, CHP adayı 16 oy aldı. Her şey bundan daha sonra başladı. Tüm usulsüzlükler, tehditler bundan daha sonra başladı. İlk önce ara istediler. Belediye meclislerinde seçimler kesintisiz yapılır, Menemen’de de bu gündeme gelmişti. Sonrasında yapılan konuşmalarda ara verilmeme kararı verildi ancak sonradan diğer bir söylem bulunmuş. Meclis üyelerinden kimlikleri ile oy kullanıldığı sırada resim istenmiş” diye konuştu.

“Sıcacık oy ilkesi ihlal edilmiştir”

Resim taleplerinin duyulması sonrası AK Parti namına grup başkanvekillerinin itiraz ederek tutanaklara not düştüklerini gösteren Kesintisiz, “Bu bilgiler gelince grup başkanvekilimiz söz olarak bu durumu bildirdi ve tutanaklara bunlar geçirildi. Burada cep telefonları toplanarak seçime devam edilmesi istek edildi. Meclis başkanı da gruplara laf verdi. Sonrası CHP sıraların laf bölge Cevdet Sardık, ‘Biz grup kararı aldık bu şekilde oy kullanacağız bunda bir mahsur yoktur’ dedi. CHP Grup Başkanı da olayı ayrım edince, böyle bir grup kararı olmadığını söyledi. Resim çekme işlemleri bu süreçte de devam etmektedir. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili, üst düzey CHP’li ile konuşuyor, oradan talimatları alıyor ve ‘fotoğraflı devam’ diyor. Bununla ilgili dün akşamüstü UYAP üzerinden davamız açılmıştır. Yargı süratle karar verecektir. Dar oy ilkesi ihlal edilmiştir. Rahat oy ile ilgili TBMM’de nasıl milletvekilleri iradesi korunuyorsa, belediye meclislerinde de bu amaçlanmaktadır. Meclis toplantısının hakkaniyet ile yönetmekle görevli divan kurul başkanının çevrili davrandığı görülmektedir. Oylama devam ederken, CHP meclis üyelerini yönlendiren söylemleri, seçimin dinç ve üyelerin hür oy kullanmasının önüne geçilmiştir. Bu halde demokratik bir oy kullanılması olası değildir. Bu yapılan CHP’li meclis üyelerini mağdur etmiştir. Tercih sağlıklı yapılsaydı sonuç ne olursa olsun cümbür cemaat hürmet gösterildi. Bu nesil eylemlerde seçimin tüm saygınlığına saygı düşürülmüştür. Bize CHP’nin tek parti dönemi seçimlerini hatırlatmıştır. CHP’nin yönetiminde tercih yapılsa bu seçimin hali nasıl olur diye kaygılanmamak muhtemel yok” ifadeleri kullandı.

Kesintisiz, CHP’li meclis üyelerinin kimlikleri ve kullandıkları oyların fotoğraflarını attıkları konuşmaların görüntüsünü de gösterdi. – İZMİR

Son dakika haber | AK Parti, Torbalı seçimi için dava açtı
Son dakika haber | AK Parti, Torbalı seçimi için dava açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir