Son dakika haber! 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin gerçekleştirmek için kaçırdılar

Manisa’nın Selendi ilçesinde 5 gün önce cebren gelin edilmek üzere kaçırılan 16 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli kız çocuğunun hayatından endişe eden ailesi gözyaşları içinde devletin bütün kurumlarından kızlarının bulunmasını istedi. Kızının fotoğrafını öpüp gözyaşları döken anne Hatice Çankaya, “5 gündür bir yudum suyla duruyoruz. Çocuklarımızın hepimizin dengesi kaçtı. Kızımın hayatından üzüntü ediyoruz.” dedi.

Olay, Manisa’nın Selendi ilçesine tabi Tepeeynihan Mahallesi’nde 22 Nisan Perşembe Günü saat 11.00 sıralarında 4 çocuklu Çankaya ailesinin evinde meydana geldi. Anne ve büyük kızı Manisa’ya doktora gitmek için evden çıktığı ve babasının da hayvanlara bakmak için evden ayrıldığı sırada evde kimsesiz kalan 16 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli Şadiye Çankaya, 15 gün önce kendisini 26 yaşındaki Süleyman K. için istemeye gelen aile göre kaçırıldı. Adap tanıklarının beyanlarına göre 16 yaşındaki Şadiye Çankaya, iki erkek ve bir bayan kadar saçından tutulup yaklaşık 200 metre sürüklenerek zorla beyaz bir arabaya bindirilerek mahalleden götürüldü. Ailenin durumu öğrenmesi üstüne jandarmaya yapılan şikayet sonrası kızı kaçırdıkları tespit edilen Dudu K., oğulları Süleyman K. ve Ferdi K.’ye ulaşılamadı. Kaçak durumda yer alan 3 kişi her yerde aranırken 16 yaşındaki kız çocuğunun üzgün ailesi 5 gündür almadıkları tehdidin kalmadığını söyledi.

“Ölüsü sizin dirisi bizim”

Yaklaşık 5 gündür kızı Şadiye Çankaya’dan hiçbir haber alamadıklarını bildiren anne Hatice Çankaya, “Ben Manisa’ya büyük kızım Yasemin’i doktora götürmüştüm. Beni muhtarın hanımı 12.30 gibi aradı. ‘Evde kim var evinizde bağırış çağırış kopuyor’ diye ben de ‘babasıyla Şadiye evde’ dedim. Akşama doğru eve geldim ve karakola gitgide artarak kızımı kaçıranlardan şikayetçi olduk. Akşam 19.00 gibi kaçıranların babasıyla karakolun kapısında karşılaştım. Ona kızımı getirin yoksa gerisini siz düşünün dedim. Babası da bana ‘ben sana yalvardım kızını ver diye sen de vermedin. Vermeyince ben de böyle yaparım’ dedi. Kızın ölüsü sizin dirisi bizim diyerek şikayetleri geri çekmemiz için tehditlerde bulunuyor. 5 gündür bir yudum suyla duruyoruz. Çocuklarımızın hepimizin dengesi kaçtı. Hepsinden şikayetçiyim. Kızımın hayatından üzüntü ediyoruz” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

“Bir haftadır acı çekiyorum”

Engelli kızlarını 15 gün içinde iki kez istemeye gelen ailenin kaçırdığını kaydeden Baba Hekmet Çankaya ise, “22 Nisan Perşembe Günü saat 11.000’da Dudu, Ferdi ve Süleyman K. evime geldi. Kızımı yeniden dilemek için. Ben de size verilecek kızım değil dedim evden kovdum onlar gittikten sonra ben de hayvanlara bakmak için evden ayrıldım. Ben evden çıkınca gelip kızımı sürüyerek 200 metre acı çeke çeke götürmüşler. Her yere haber verdik. Ama hiçbir takviye göremedik. Perşembe Gününden beri Şadiye kızımdan bir haber değil. Kazıklı Mahallesinden Rüstem, Dudu, Ferdi, Süleyman K. kızımı zor kullanarak kaçırdı. Bunlardan şikayetçiyim davacıyım. Bir haftadır acı çekiyorum. Yemek yiyemiyorum çocuğumun en yakın zamanda bulunmasını istiyorum” dedi.

Şadiye Çankaya’nın ablası Yasemin Çankaya ise kardeşinin kaçırılmasından daha sonra kesintisiz tehditler aldıklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Baba Rüstem K. ile telefonda görüştüm kardeşimi getirin şikayetimizi geri çekelim dedik. Beni aradı ölüsü sizin dirisi bizim diyerek korkutma etti. Nişanlımı da arayarak her yerde tehdit ettiler. Şikayetlerinden vazgeçsinler biz de 2-3 gün daha sonra kızı teslim edelim demiş.”

Anne Hatice Çankaya ve baba Hekmet Çankaya kızlarının fotoğrafına bakarak gözyaşları dökerken kızlarının bulunması için yardım istedi.

Öte yana 16 yaşındaki engelli Şadiye Çankaya’yı istemeye gelen ailenin oğullarının 26 yaşındaki Süleyman K.’nın da yüzde 50 zihinsel engeli olduğu ve kızı, annesi Dudu ile erkek kardeşi Ferdi K.’nın yardımıyla kaçırdığı saptandı. Jandarma baştan firari 3 şahıs ile kaçırılan kızı ararken durumun güvenlik güçlerine de intikal ettirildiği öğrenildi. – MANİSA

Son dakika haber! 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılar
Son dakika haber! 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı gelin yapmak için kaçırdılarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir