Sinop’ta sokaklar da hastaneler de yoğun

SİNOP (İHA) – Sinop’ta hastaneler de sokaklar da alarm veriyor. Yoğun bakım doluluğunun yüzde 80’i aştığı ilde hastane önünde araçların biri bu vesileyle diğeri geliyor. Sokaklardaki kalabalığın da bitmediği şehirde ileriye dönük tablo korkutuyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün akşam bilim kurulu toplantısının gerisinde yaptığı konuşmada Sinop’ta yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80’in üzerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklamayla gözlerin çevrildiği Sinop’ta Sağlık Bakanlığının açıkladığı birincil vaka tablosundan son tabloya vakaların 4’e katlandığı görüldü.

8-14 Şubat’ta 100 binde 79,52 oran ile 172 vaka yer alan şehirde 27 Mart-2 Nisan tablosunda bu oran 360,34’e, olgu sayıları ise 778’e yükseldi. Haftalardır vakalarda artışın devam ettiği tablo korkutucu bir hal aldı.

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi bu artıştan en fazla etkilenen yer olarak göze çarpıyor. Hastane önünde araçların biri sırası gelmişken diğeri geliyor. Vatandaşlar PCR testi yaptırmak için hastanelere akın ediyor. Hastanenin yoğun bakım izleme odası önü ise hastasını bir an için görebilmeye gelen vatandaşları ağırlıyor.

Bu tabloya karşın şehirde sokaklardaki aşırılık bitmiş yok. Kovid-19 rehaveti sokaklardaki kalabalıklarda izleniyor. Park ve bahçelerdeki aşırılık güneşli havanın da etkisiyle pandemi öncesi günleri aratmıyor. Maske kuralına uyulduğu kadar maddesel mesafeye dikkat edilmiyor. Vatandaşlar konut ziyaretlerinin de devam ettiğini bildiriyor.

Kentte 49 bin 952 kişiye birinci doz aşı uygulandı. 2. doz aşı olarak aşını koruyucu etkisinden faydalananların sayısı ise şu lahza için 34 bin 74. İl nüfusun yalnızca 6’da biri ikinci dozda aşılanabilmiş durumda.

Duygu Özyürek, “İnsanlar çok uyarı etmiyor sanırım. Dışarıda işimiz olduğunda çıktığımızda herkesin dışarıda olduğunu görüyoruz. Sanırım dikkat edilmiyor yani konut gezmeleri hala devam ediyor. Okullar devam ediyor. Bu da bıkkınlık olabilir. Ben oğlumu okula göndermiyorum şu an. Dilekçe verdik okulda çokmuş. Çocuklar sürekli ateşleniyormuş. Yani okullarda kapansa olur. Bir kapanma olmalı kendimce. 20 gün ola ki en ince ayrıntısına kadar kapanma olsa şayet çözüm olabilir. Biz kesintisiz hijyen, temizlik gibi kurallara uyarak devam ediyoruz. Bunlara dikkat etmeyenlerin yüzünden bizde hasta oluyoruz. Biz geçirdik banal kuvvet bir hastalık” dedi.

Derya Erdoğan, “Fazla ciddiye almıyoruz. Kurallara uymuyoruz. Defalarca dışarılardayız. Bence en büyük etken bu. Zoraki kalmasak hastaneye gelmeyiz fakat mecburen varmak zorundayız. Evden pek çıkmıyorum çıksam bile insanlara katiyen yanaşmıyorum. Evime davetli kabul etmiyorum. Bende etmiyorum. İnsanlar akrabalıklarını pandemide kenara atamıyorlar nasıl olursa olsun. Başlıca birbirlerine gidip geliyorlar. Bu da en büyük etken bence” diye konuştu.

Barış Deveci, “Sosyal mesafeye uyarı ediyoruz. Sosyal ortamlarda çok bulunmamaya çalışıyoruz. İkili diyaloglarımızı azıcık askıya aldık. Bu süreçte dikkatli olmak gerekiyor çünkü aslında önemli bir vaka artışı var. Keza Sinop’ta keza de Türkiye’nin öbür bölgelerinde. Biraz dayanmak gerekiyor. Fedakarlık yapmak gerekiyor. Sinop ve her yer için bu geçerli ki kendimce vaka sayılarının artmasındaki en büyük etmen insanların hijyen ve sosyal uzaklık kurallarına uymamalarıdır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. – SİNOP

Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun
Sinop'ta sokaklar da hastaneler de yoğun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir