Şehir Hastanesinde birincil.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldı

Kent Hastanesinde birincil.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldı

17 yaşındaki rektum kanseri bir hasta öncelikle robotik cerrahi sistemiyle ameliyat edildi

İSTANBUL – Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde 18 yaş altındaki rektum kanseri bir hasta öncelikle robotik cerrahi sistemiyle ameliyat edildi.

Operasyonla ilgili data veren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bektaş, “18 yaş altı robotik rektum yaptığımız birincil olgu. Rektum ameliyatlarının sayısını biraz daha arttırıp, mide ve yemek borusu kanserlerine de robotik yapmayı planlıyoruz” dedi.

Covid-19 ile mücadelenin sürdüğü bugünlerde Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinde ameliyatlar devam ediyor. Bu kapsamda 18 yaş altındaki rektum kanseri bir hastaya başta robotik cerrahi sistemiyle ameliyat yapıldı. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bektaş da başarılı geçen işlem hakkında veri verdi. Konsol başından ameliyatı oturarak yönlendiren Bektaş, 17 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatın 8 şahsiyet bir ekiple takriben 3 saatte yapıldığını açıklama etti. Işlem sonrası hastanın takibinin devam ettiğini dile getiren Bektaş, robotik cerrahi yöntemiyle ameliyatların da süreceğini belirtti. öte yandan ameliyatta kullanılan sistem doğruca hastadan partikül ve hava yayılımının da önüne geçiliyor.

“Rektum tümörü çocuklarda eksik görülür”

Başarılı geçen işlem hakkında data veren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bektaş, “Hastanemizde robotik ameliyatlar yapıyoruz. Özelliği 17 yaşında bir hasta olması, bizim hastanede yaptığımız ilk çocukta robotik girişimi. Rektum tümörü çocuklarda eksik görülür. Arkadaşlar da bu rektum tümörü konusunda açık cerrahi, laparoskopi ve robot konusunda deneyimimiz olduğu için siz bu işi üstlenin dediler bizde bu hastayı servise aldık. Bir haftadır yatıyordu, hazırladık. Bir tümörü vardı tam tıkalıydı, bağırsak temizliği bile yapamadık lakin robotla girdik. Ameliyat keza hasta için yararlı, hem bizim için de şen bir ameliyat oldu. Hasta çabuk iyileşiyor, eksik sızı hissediyor. Fazla detaylı görüyorsunuz. Daha gizli çalışıyorsun, üç boyutlu görüyorsunuz istediğiniz dek yaklaşıyorsunuz” dedi.

“18 yaş altı robotik rektum yaptığımız ilk olgu”

Şehir hastanesinde robotik yöntemle yapılan ameliyatları arttırmayı amaçladıklarını ifade eden Dr. Bektaş, “Takriben 25-30 santimlik bir bağırsak segmentini çıkarıp baştan birbirine diktik. Biz kitleyi onkolojik tekniklere uygun ve robotik olarak hastalıklı bölgeden temizledik. 18 yaş altı robotik rektum yaptığımız ilk vaka. Bu da bizim için neşeli bir durum, bunlara devam edeceğiz. Rektum ameliyatlarının sayısını azıcık daha arttırıp, mide ve yemek yemek borusu kanserlerine de robotik yapmayı planlıyoruz. Hastamız Suriyeli bir hasta, robotik olarak yapacağımızı onun için daha iyi olacağını söyledik. Onlar da teşekkür ettiler” dedi.

Şehir Hastanesinde ilk.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldı
Şehir Hastanesinde ilk.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldı
Şehir Hastanesinde ilk.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldı
Şehir Hastanesinde ilk.. 17 yaşındaki bir hastaya yapıldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir