Saylak: “Çiftçimizi desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz”

“Muğla İli 12 Aya Yetecek Nitelikli Kaba Yem Bitkisi Üretim” projesi kapsamında bütün ilçelerde lenox, korunga, caramba, re grass süt otu, trinova, yem bezelyesi,hayvan şalgamı, dane sorgum,şeker sorgum, hayvan pancarı, yonca, fiğ, yulaf tohumları dağıtıldı.

Proje kapsamında toplam 12 bin 470 kilo tohum 400 üreticiye dağıtılarak 3 bin dekar alanda ekiliş gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Müdürü Uzlaşma Saylak, “Çiftçimizi desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Pamuk üretimi sonrası ikinci ürün yem bitkisi ekilişini çoğaltmak için Otlak Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi hayata geçti. Bu kapsamda Milas, Ortaca ve Seydikemer İlçelerinde toplam 41 üreticiye 1680,25 dekar alan için 29 bin 513 kilo tritikale, yem bezelyesi, fiğ, re grass süt otu, yulaf tohumu dağıtılarak ekiliş gerçekleştirildi.

Yeşil Gübreleme 2020 projesi zarfında da tüm ilçelere toplam 15 ton sıradan fiğ ve 10 ton bakla tohumu ekildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak yaptığı açıklamada, “Üç öbür proje ile bütün ilçelerimize yem bitkisi ekiliş alanlarını arttırmak, nitelikli yem bitkisi sağlamak amacıyla dağıtımlar gerçekleştirdik. Ahenkli olarak teknik personellerce kontroller yapılıyor, çiftçiye karşın eğitimleri de gerçekleştiriyoruz. Ekiliş yaptığımız alanlarda her şeyin seyrinde gittiğini söyleyebilirim. Yem bitkisi ekiliş alanlarımızı arttırmak ve kaliteli yem bitkisi üretmek nedeniyle başlattığımız bu üç farklı proje ile hayvancılık sektörünü azıcık olsun rahatlatacağını, ayrıca nitelikli yem sağlamakla hayvancılıkta verimliliğin artacağını da anlatmak isterim. Çiftçimizi ve hayvancılık sektörünü teşvik etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Birlikte projeler ürettikçe gücümüze zor katacağımızı biliyorum. Birçok çalışmamız ve projemizle sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve ilk kez siz kıymetli üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi. – MUĞLA

Saylak: Çiftçimizi desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz
Saylak: Çiftçimizi desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir