“Sarı Limonlar” deneme sürüşünden geçti

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma filosunu yükseltmek, vatandaşların seri, hesaplı ve konforlu bir şekilde yolculuk edebilmesini sağlamak amacıyla bünyesine kattığı 87 çevre dostu CNG’li aracın 30 araçlık birincil partisinin anahtar teslim töreni gerçekleştirildi. Temsili anahtarı teslim alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, direksiyonun başına geçerek ‘Sarı Limonlar’ın ilk test sürüşünü yaptı.

Eski Otogar alanında yapılan teslim töreninde açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün burada Mersin için Anamur’dan Tarsus’a, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar toplu nakliye alanında önemli bir atak olarak gördüğümüz CNG’li yeni otobüslerimizi filomuza katma töreninde bir aradayız. Göreve geldiğimiz günden bu yandan özellikle Mersin’in trafik sorunu fakat toplu nakliye da trafik sorunuyla egemen düşünülemez, entegre bir konu. Bu belediye otobüsleri marifetiyle, yarın ihalesini gerçekleştireceğimiz üç etaptan oluşan birincil üçgenin taban olmayan kenarı 13.4 kilometrelik yeraltı raylı sistem ihalesiyle, bunun gibi insanları bir noktadan diğer bir noktaya mevcut Mersin koşullarında en bakımlı, en tehlikesiz, en konforlu, en ucuz şekilde ulaştırmanın yollarını arıyoruz, bunun için uğraş sarf ediyoruz. Amacımız insanlarımızı Mersin’in yazının sıcağında, kışının serin, ılık havasında üşütmeden, sıcaklamadan herhangi bir sıkıntıya girmeden ulaşımını temin etmek. Bunun için de kesinlikle ki son sistem, modern toplu taşıma araçlarına gereklilik var. Bunun için de şüphesiz ancak bir bedel ödemenize lüzum var. Bunun da yollarını arıyoruz” dedi.

“100-120 arasında bir araç alımı daha gerçekleştireceğiz”

Filoya yeni katılacak 87 otobüslerin dışında 100-120 arasında yeni otobüs alımı yapacaklarını ifade eden Seçer, “Bilhassa yeni edineceğimiz 87 aracın dışarıya toplamda da 100-120 arasında bir araç alımı daha gerçekleştireceğiz. Bunu da Avrupa İmar ve Yeniden Yapılanma Bankası’nın bize sağladığı bir imkanla gerçekleştireceğiz. 22 milyon Euro’luk bir kredi mutabakatı sağlandı. Bunun 7 milyon Euro’luk kısmı hibe olacak, 10 sene ödemeli. Mersin Büyükşehir Meclisimiz’de, Meclis üyelerimizin desteğiyle bu borçlanma yetkisi tarafıma verildi oysa acilen Sayın Cumhurbaşkanı’nın önünde, onun imzalaması gerekiyor, yatırım programına alması gerekiyor. sonra da Lütfi Elvan Bakanımızın, Define Bakanımızın bunu onaylaması gerekiyor. Bu süreci bekliyoruz. oldukça de zamanımız geçti. Umut ediyorum fazla kısa bir süre diliminde bu gerçekleşecek” diye konuştu.

“87 arabulucu kendi bütçemizle aldık”

Başkan Seçer, mevcut toplu taşıma filosunun yenilenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bizim toplamda 263 aracımız bulunuyor filomuzda. Bunun 18’i körüklü, 205’i de standart araçlar. Bunlar merkezde faaliyet gösteriyor, diğerleri periferideki ilçelerimizde. Ama filomuzun yenilenmesi lüzumlu. Bizim hemen elimizde bunun 26’sı midibüs elde etmek üzere 160 aracımızın ortalama yaşı 17. Bunların yenilenmesi gerekli. Bir taraftan yeni güzergahlar açılması gerekiyor. Oralara yeni araçlar gerekiyor. üstelik elimizdeki mevcut filoyu da gençleştirmemiz gerekiyor. 87 aracımızı kendi bütçemizle karşıladık. Karsan firması bu satışı, imalatı gerçekleştirdi. Biz bu alımları bir vakit önce yaptık. O dönemin rakamlarına tarafından zaten yerinde rakamlardı ama derhal fazla daha yerinde rakamlar haline geldi. Olağan koşullarda biz 73 vasıta alımına çıkmıştık fakat hukuki hakkımızı da kullanarak yüzde 20’lik bir meslek artışı talebinde bulunduk Karsan firmasından. Onlar da bu talebi kabul ettiler ve 73 aracımız 10 körüklü, 63 standart tipti. acilen 75 standart, 12 de körüklü elde etmek üzere bundan böyle filomuza 87 yeni araç kazandırılmış olacak.”

Toplu taşımayı ticari bir etkinlik olarak yok, sosyal belediyecilik hizmeti olarak gördüklerini vurgulayan Seçer, “Bunun yanına 8.5 metrelik araçlara da sahip almak istiyoruz. Yeni araçlar. Elimizde mevcutta var. Özellikle Tarsus ilçemizde. Bir Takım güzergahlarda gezgin ortalamamız çok düşük lakin ihtiyaçtan doğan o güzergahlara vasıta sıralama ihtiyacımız var. Burada bir cümle bildirmek istiyorum bu son derece kayda değer; ben toplu taşımayı sosyal belediyecilik dahilinde görüyorum. Toplu taşıma ticari bir etkinlik olarak görülmemeli. Bir Belediye Başkanı olarak biz bunu bir hizmet olarak görüyoruz. Biz acilen son rakamları vereyim; 2020 rakamlarıyla toplu taşımada belediye olarak 80 milyon TL, yılda bir anlamda sübvansiyon yapıyoruz. Yani cebimizden veriyoruz. Bunun böyle bilinmesini istek ediyorum” dedi.

87 aracın tamamının Eylül ayına dek geleceğini gösteren Seçer, 56 araçlık alıma çıktıklarını da belirterek, “Bu güzergahlardaki araçlarımız demode. Tabiri caizse akla ziyan. Koca koca otobüsler 100 km’de bunlar 40-42 litre mazot tüketiyor. Hatta o eski demode, yaşlı araçlar fazla daha fazlasını tüketiyor. Astarı yüzünden pahalıya mülk oluyor. acilen 56 araçlık alıma çıktık. Şartnamesi hazırlanıyor. Bunu da uygun koşullarla umut ediyorum filomuza kazandıracağız. 87 araç, acilen 30’u geldi. 19 Mayıs’a kadar ilk etaptan kalan 43 adetlik kısım gelecek. daha sonra iş artışı yapmıştık biliyorsunuz; kalan kısım da Eylül ayı sonuna kadar. Yani 87 aracımız parti parti edinmek üzere Nisan’da 30, 43’ü Mayıs ayı içerisinde ve meslek artışından yeni edindiğimiz araçlarımız yani toplamda 14 vasıta daha Eylül ayıyla beraber filomuza katılacak” diye konuştu.

10 milyon liralık bir yakıt tasarrufu

Filoya yeni katılan 87 araçla takvim 10 milyon liralık yakacak tasarrufu sağlayacaklarının da altını çizen Seçer, “Yani biz bu 87 aracı dizel olarak alsaydık ekstra bizim 10 milyon lira akaryakıt giderimiz olacaktı. Takvim maliyetimize 10 milyon lira bir ilave gelecekti. Bizim giderlerimiz içerisinde akaryakıt tüketimimizin fazla yüklü bir yeri var. Her kurumun olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de en büyük giderlerinin başında enerji giderleri geliyor, ilk önce akaryakıt, elektrik. Bu konuda da manâlı çalışmaların altına imza atıyoruz” dedi.

Seçer, ‘Ayılana Gazoz Ulaşıma Limon’ sloganlı otobüslerin renk tercihini de düzenledikleri anketle Mersinli vatandaşların yaptığını hatırlatarak, “7 yeni hat açılacak, yeni açılacak hatlara da 41 yeni araç veriyoruz. Böylece eski hatların yoğunluğu da ortadan kalkmış olacak. Burası kayda değer, en çok şikayet aldığımız konu hatlarda yolcu yoğunluğu. Dolayısıyla bu da ulaşımda konforu negatif yönde etkiliyor. Bunları aşmanın yollarından bir tanesine de araç sayılarını çoğaltmak. Taş Yapı ile 2. Çevre Yolu bağlantısı ve Kuyuluk ile Mersin Üniversitesi ve Büyük Kasaba Hastanesi bağlantısı kuruyoruz yeni bir güzergah olarak” diye konuştu.

51 adet zeki durak

Kent genelinde akıllı durakların yaygınlaştırılacağını, bu çerçevede konsept durakların da oluşturulduğunu açıklayan Seçer şu ifadeleri kullandı:

“Göreve geldiğimizden bu yana 51 adet zeki durak gerçekleştirdik. 5’i Tarsus’ta almak üzere 10 yeni konsept durak önümüzdeki günlerde faaliyete girecek. Forum’a kurulan en zeki durak hizmete girdi. Duraklarda engelli araç cihazı, telefon sorumluluk ünitesi, Wi-Fi, gezgin bilgilendirme ekranı, uzak, sesli ve görüntülü röportaj imkanı var. Bunları yaygınlaştıracağız. Alt fakat bunlar test çalışmaları. Kentin birçok noktasına zeki durakları hatta en zeki durakların sayısını artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Burası çok manâlı; zeki ulaşım sistemine geçtik. ulasim.mersin.bel.tr adresinden mobil başvuru fazla yakında, bundan böyle akıllı telefonlarımızda. Bunlar devreye alınacak, bu uygulamalarla toplu taşımada data edinmemiz çok daha seri olacak, bize vakit kazandırıcı bir kullanım olacak. AMATEM-Soli bölgesine yeni hareket merkezi kuruluyor. Yer arayışı da bazı noktalarda yeni kalkış noktaları için devam ediyor.” – MERSİN

 Sarı Limonlar test sürüşünden geçti
 Sarı Limonlar test sürüşünden geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir