‘Sapphire Art Projesi’, hayat alanlarına sanatı getiriyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası geliştirilen reformcu projelerden biri olma özelliğini içeren proje, sanatın basit ve tehlikesiz erişimi bakımından misal model olarak öne çıkıyor.

Yaşam alanlarına sanatı taşıyan reformcu projenin sanat danışmanlığını ise kendisi de sanatkâr olan Zeynep Çilek Çimen üstleniyor.

“Evlere sanatı getirdik”

Projenin sanat danışmanı Çimen, pandemiden nedeniyle insanların hayat alanlarında daha pozitif süre geçirmeye başladığını dile getirerek, “Biz de daha tehlikesiz olması bakımından evlere sanat getirdik diyebilirim.” ifadesini kullandı.

Mekan olarak Sapphire rezidansının sosyalleşme alanını kullandıklarını gösteren Çimen, “Öncelikli olarak genç sanatçılara yer vererek milli ve uluslararası o kadar çok sanatçıyı ilgilileriyle buluşturuyoruz. Uyumlu olarak gerçekleştirdiğimiz sergiler bununla birlikte rezidans dışından ziyaretçilere de açık oluyor.” diye konuştu.

Çimen, projenin koleksiyoner Mustafa Tatlıcı’nın kendisini gösteri etmesiyle başladığını anlatarak, ilginin beklentilerinin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Bu konseptin öteki hayat alanlarına da bir misal teşkil edebileceğine değinen Çimen, şunları kaydetti:

“İnsanları galerilere, sergilere getirebilmenin zorlama olduğu bir dönemde insanların sosyal alanlarında bir şekilde sanata maruz kalmalarına ihtimal bilinen. Keza pandemi sırasında eserlerini sergileme mücadelesi veren sanatçılar için bir fırsat sunuyor keza de sanatseverler bu zor günlerde birazcık olsun kendilerini iyi hissediyorlar.”

Projenin yıl birincil edisyonu, Türkiye’nin önemli genç sanatçılarından Ayşen Savcı, Beyza Boynudelik, Başat Kemal Vuruşan, Yüksek Dağ İşmen, Zeynep Çilek Çimen ve Derya Geylani Vuruşan’dan oluşan bir seçki ile düzenlendi.

İkinci edisyon ise Yüksek Dağ İşmen’e ait kağıt işleri ve Recep Çiftlik Sahibi resimleri ile devam ediyor.

'Sapphire Art Projesi', yaşam alanlarına sanatı getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir