Samsun’dan kısa kısa

Ladik Kaymakamı Adem Eser ile Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, semt ziyaretlerinde bulundu.

Eser ve Özel, kırsal Büyükkızoğlu, Deliahmetoğlu, Sarıksızoğlu, Nusratlı ve Doğankaş mahallelerine yaptığı ziyarette vatandaşlarla sohbet ederek istek ve sorunlarını dinledi.

Gösterdikleri misafirperverlikten dolayı semt sakinlerine teşekkür eden Eser, yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) salgınına aleyhinde maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını hatırlattı.

Eser ve Özel, çocuklara da çeşitli hediyeler verdi.

Ziyarette Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Şahin, Ladik Belediyesi Sıfır Atık Müdürü İsmail Kubilay ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Seyit Ahmet Tablacı da bulundu.

Üreticilere zirai ilaçların özenli kullanılması uyarısı

Ladik Ziraat Odasında görevli ziraat mühendisi Yunus Dal, üreticilere zirai ilaçların bilinçli kullanılması uyarısında bulundu.

Dal, bugünlerde lüzum hububat ekili arazilerde gerekse meyve bahçelerinde tanıdık olmayan ot ve dağıtılmış hastalıklara karşısında ilaçlı mücadele çalışmalarına başlandığını söyledi.

Zirai ilaç tatbik öncesi üzerindeki etikette yazılı bilgilerin okunması ve etikette belirtilen ölçülere tarafından hap kullanılması gerektiğini gösteren Dal, “İlacın doğru miktarda kullanılması keza ahali keza öteki canlılar ve çevrenin hasar görmemesi için önemlidir. Bilinçsiz hap kullanımı arı ölümleri ile büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarında zehirlenmelere yol açabilir.” dedi.

Dal, hap uygulayanların sağlık yönünden koruyucu elbise giymeleri gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir