Sakarya’dan kısa kısa

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Idare Heyeti Başkanı Akgün Altuğ, “Adapazarı Kabak Tatlısı” kayıt sürecinde sona yaklaşıldığını bildirdi.

Altuğ, yaptığı yazılmış açıklamada, Sakarya’nın, imal kabiliyetinden meslek gücüne, beşeri sermayesinden tarım topraklarına, topraktan elde ettiği ürünlerden pişirdiği yemeğe dek her şeyiyle özel olduğunu belirtti.

İli tanıtmanın, coğrafi işaretli ürünlere yatırım yaparak sahip çıkmaktan geçtiğini anlatan Altuğ, “Biz de oda olarak ilimizin bölgesel ürünleriyle ilgili ilk çalışmalarımıza 2009 yılında başladık. İlimizde değişik kurumlarımız göre dilekçe aşamasında ve tescili tamamlanmış toplam 13 üründen 5’i kayıt edilmiş ve 8’inin uygulama süreci de devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

Altuğ, bunun dışında SATSO olarak kullanım yaptıkları 8 ürün için kayıt beklediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu ürünlerimiz arasında Adapazarı Kabak Tatlısı ile ilgili birincil başvurumuzu 2009 yılında yaptık, o dönem kabak ürünümüzün kayıtlı olmaması sebebiyle reddedilen başvurumuzu, kabağın tescillenmesinin ardından 2020 yılı temmuz ayında her yerde yeniledik. Coğrafi muhabere başvurumuz tescil aşamasında sona geldi. Çok kısa zamanda Adapazarı Kabak Tatlısı’nın coğrafi tescilini şehrimize müjdeleyeceğiz. bunun dışında Pamukova’nın ceviz ezmesi, kavunu, Sakarya Abhaz (Abaza) peyniri, Taraklı’nın çam (kozalak) reçeli, şimşir kaşığı, şimşir tarağı ve uğut tatlısı da tescil başvurusunda bulunduğumuz ürünler.”

Sakarya Nehri kıyısında yaşam alanları yapı ediliyor

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Ulu, Sakarya Park’ta çay kıyısında inşa edilen yüzen iskele projesini yerinde inceledi.

Çevre Koruma ve Yoklama Dairesi Başkanı Sungur Mehmet Yeni’den projede gelinen son noktaya ilişkin veri bölge Yüce, birincil etapta 600 metrekarelik kısmın tamamlandığını belirterek, kalan kısmı da tez inşa edeceklerini bildirdi.

ADASU HES önünde oluşan göleti sosyal yaşamın parçası haline getirmek için harekete geçtiklerini vurgulayan Ulu, “Sakarya Nehri, şehrimizin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Bu güzelliği hemşehrilerimizin istifadesine sunmak için çalışmalarımızı başlattık. İlk etapta 600 metrekarelik alanda yüzen iskelemizi ve oturma alanlarını tamamladık. Takriben 400 metrekarelik kıyı kesiminde daha ahşap iskele yapacağız. Dere kenarında oturma ve yürüyüş alanları, kamelyaların yanı sıra nehirde gezi kayığı ve 4 fiber kayık bulunacak.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehirden dolandırıcılık uyarısı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, yöneticilerin ismi kullanılarak takviye talebinde bulunulmasına ilişkin uyarıda bulundu.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyemiz üst yönetiminin adı kullanılarak ayni ve nakdi takviye talebinde bulunulduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu data üzerine Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliğimiz kadar konu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmiş ve yasal işlem başlatılmıştır. Büyükşehir Belediyesi veya kurumumuzun herhangi bir bürokratı adına talepte bulunulması laf konusu değildir. Bu şekildeki dolandırıcılık eylemlerine karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istek ediyor, aynı durumlarla karşılaşılması halinde konunun Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla talep ediyoruz.” denildi.

MÜSİAD ve Türk Kızılay’dan ramazan yardımları

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi, Türk Kızılay Adapazarı Şubesi’yle ramazanda gereksinim sahiplerine yardım olmaya devam ediyor.

MÜSİAD ve Genç MÜSİAD Sakarya Şubesi, Türk Kızılay Adapazarı Şubesi ile birlikte gerçekleştirdiği hafta sonu ramazan etkinliklerinde yiyecek kolisi, pide ve çocuklar için hediye dağıtımı gerçekleştirdi.

Etkinliğe, MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, Türk Kızılay Adapazarı Şube Başkanı Nur Gülşan, MÜSİAD 2. Dönem Başkanı Mehmet Aracı, Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Genç MÜSİAD Sakarya Başkanı Enes Boz ile fazla sayıda idare heyeti üyeleri ve gönüllüler katılım sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir