‘Sahte Maske Cezası’ mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılar

‘Sahte Maske Cezası’ mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılar

KASTAMONU – Kastamonu’da ‘Sahte Maske Cezası’ mesajıyla yüzlerce kişiye SMS gönderildi. Gönderilen bu SMS’leri tıklayanların telefonları hacklendi. Bu kapsamda Kastamonu’da son 1 hafta içerisinde mesajı tıklayan vatandaşların 300 bin lira dolandırıldığı öğrenildi.

Dolandırıcılar bu sefer İçişleri Bakanlığı tarafından yakın zaman önce açıklanan “Yoğunlaştırılmış Devingen Teftiş” genelgesini maksat aldı. Kısmi kapanma sürecinde ülke genelinde sıkı tedbir ve cezaların uygulanacağının açıklanmasının anında peşinde yüz binlerce kişinin telefonuna sahte ‘maske cezası’ mesajları gönderildi. İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilmiş gibi hazırlanan ve “Sayın Vatandaşımız Hakkınızda Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi kapsamında 985 TL maske cezası uygulanmıştır. İlgili evraklar ve ayrıntılı veri için tıklayın” ifadelerinin yer aldığı mesaja tıklayan çoğu vatandaşın ise casus yazılımlarla telefonu hacklendi. Telefona yüklenen yazılımla tüm bilgilerine ulaşılan vatandaşların 300 bin lira dolandırıldıkları öğrenildi. Kastamonu İl Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyararak, bu nesil mesajlara şeref edilmemesini istedi.

“Arkadaşlarım, gelen mesaja karşılık para yatırdıklarını söylediler”

Bu tür mesajlara inanılmaması gerektiğini söyleyen Kemal Turşucu adlı yurttaş, “Bu cins mesajlar inanılacak şeyler yok. Bana şimdiye değin o kadar bir mesaj gelmedi lakin gelen arkadaşlarımız var. Telefonuna mesaj gelen arkadaşlarımız tutup para vermişler. 2-3 birey para yatırmış, bu arkadaşlara hesap numarası verilmiş, o hesap numarasına para yatırdıklarını söylediler. Sorduğumuzda ceza geldi diyorlar. Valilikten mesajın geldiğini söylüyorlar. Fakat ben bu mesajlara inanmıyorum, maskemi de düzenli bir şekilde takıyorum” dedi.

“Bu cins mesajlar dolandırıcıların yeni yöntemi”

Telefonlara gönderilen bu mesajın dolandırıcıların yeni yöntemi olduğunu vurgulayan cep telefonu tamir, bakım ve satıcılığı yapana Zafer Sercan Sandıkçı ise, “Bizim her türlü zaafımızdan yararlanarak yeniden bir dolandırma şekli yapmışlar. Burada güya doğrusu devlet tarafından gönderilmiş bir mesaj gibi görünüyor. Doğrusu böyle yok. Linke tıklattırıp telefonunuza virüs bulaştırıyor ya da hesap numarası veriyor. Bu sayede bilgilerinizi çalıp sizi dolandırıyor” diye konuştu.

“Telefona gelen her linke vatandaşların tıklamaması gerekli”

Cep telefonlarına mail veya SMS’lerin geldiğine dikkat çeken Sandıkçı, “Çeşitli linkler geliyor. Bunları vatandaşların tıklamaması gerekiyor. Her gördükleri mesaja basmamaları gerekiyor. İyice mesajı okuyun, kimse size acele edin demiyor. İnsanı bu şekilde panik yaptırıp bundan faydalanıyorlar zaten. Her gelen linke tıklamasınlar, önce bir incelesinler. Yakındaki cep telefonu bayilerine kadar gidip sorsunlar. Zaten bizler gerekli bilgiyi vatandaşlarımıza söylüyoruz. Yani bunun fiilen olmadığını, bunun üçkâğıt bir yöntemi olduğunu anlatıyoruz. İnsanları bilgilendiriyoruz” biçiminde konuştu.

“İnsanların zaaflarından yararlanıyorlar”

Vatandaşların bu tür mesajlara karşısında daha özenli olmaları konusunda uyaran Sercan Sandıkçı, “Her gelen maile, her gelen mesaja tıklamasınlar, işin aslını öğrensinler. Doğrusu zaten böyle bir şey olmadığını belki de biliyorlardır. Gelen mesajda maske cezası diyor lakin insan kendisini bilir zaten maske cezası kesilip kesilmediğini. İnsanların bu nesil zaaflarından yararlanıyorlar. Titiz olmamız gerekiyor, dolandırıcılara göz açtırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bizlere sormaya gelen çok kişiye engel olduk”

Telefon dolandırıcılığından dolayı kendilerine gelenlerin çok pozitif olduğuna uyarı çeken Sandıkçı, şunları söyledi: “Bizler uyarıda bulunduk. Çok kişiye de engel olduk. Bu konuyla ilgili son günlerde gelenlerde oluyor artık. Bizler, vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Kuşkusuz bu linklere tıklamamaları konusunda uyarıda bulunuyoruz. Bu yüzden hiç kimse telefonlarına gelen mail, mesaj gibi sahte linklere asalet edip tıklamasınlar. Fazla yeni bir dolandırıcılık yöntemi bu. Dolandırıcılar anlamsız durmuyorlar. Her şeyi fırsata çevirip insanların zaaflarından yararlanıyorlar. Vatandaşlarımızın titiz olmasını istiyoruz bizler.”

“Lütfen maskenizi takıp, konut ziyaretlerini azaltın”

Cinayet yazıldığı zaman makbuzun eve gönderildiğini söyleyen Bircan Bilici de, şöyle konuştu: “Bizler, maske cezası yemiş olsak polisler bizlere evrakı veriyor veya cinayet makbuzunu evimize de gönderebiliyorlar. Biz, böyle şeylere inanmıyoruz. Halktan da itinalı olmalarını istek ediyoruz. Maskede takıyorum. Zaten ben sıhhat personelleriyle çalışıyorum. Onların bebeklerine bakıyorum. Babası hekim, annesi ebe. O yüzden maskemi takmaya özen gösteriyorum. Bilinçliyiz de bu konuda lakin ihmal ediliyor. Özellikle ev ziyaretleri çok fazla yapılıyor. Ben, buradan insanlara sesleniyorum. Lütfen ev ziyaretlerini azaltın. Sağlık çalışanları sahiden çok feci durumda. Mesela ben çocuğumu hiç dışarı çıkartmıyorum. Markete deha götürmüyorum. Fakat ben, bir aileden 3-4 kişinin birlikte markete gittiklerini görüyorum. Bunlarda sahiden içler acısı, üzülüyorum.

'Sahte Maske Cezası' mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılar
'Sahte Maske Cezası' mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılar
'Sahte Maske Cezası' mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılar
'Sahte Maske Cezası' mesajıyla son 1 haftada 300 bin lira dolandırdılarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir