Safranbolu’da anaokulu öğrencileri unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları öğreniyor

Safranbolu Ali Baba Anaokulu’nda çocuklar, “Kuşaklar Oyunla Buluşuyor eTwinning” projesiyle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları öğreniyor.

Yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle evlerinde oyun oynayamayan ve hareket kısıtlılığı yaşayan çocuklara hareketli oyunlar oynatılarak sosyal, şehvetli ve motor becerilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği proje ile çocuklar, geleneksel oyunlarla buluşturuldu.

Böylece Z kuşağı çocukların, X ve Y kuşağı ebeveynleriyle Anadolu’nun kültürüyle harmanlanmış geleneksel oyunlar aracılığıyla müşterek zaman geçirmelerine olasılık sağlandı.

Çocukların üretkenlik, sosyallik, yaratıcılık, önderlik ve iş birlikçilik gibi çoğu alanda gelişimlerini destekleyen projeye ilişkin veri veren Ali Baba Kreş Müdür Yardımcısı Aişe Kızıl Yatmaz, projeyi okuldaki üç öğretmen ile Aydınlatılmış, Mersin, Afyon ve Malatya’daki paydaşlarıyla yürüttüklerini söyledi.

Projenin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini saptama ettiklerini ve sonuçları milletlerarası dergide makale olarak yayımladıklarını vurgulayan Yatmaz, çocukların aileleriyle ürettikleri oyuncaklarla sanal müze oluşturduklarını da kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir