“Şaduman Ebe” 38 yıldır anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık ediyor

Ebelikte 38 yılı geride bırakan 58 yaşındaki Şaduman Öztahtalı, emekliliğe hak kazanmasına rağmen mesleğini ilk günkü heyecanla sürdürüyor.

Mesleğe Elazığ’da başlayan iki çocuk annesi Öztahtalı, İstanbul’da bir zaman görev yaptıktan daha sonra Sakarya’da hizmet vermeye başladı.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kampüsünde görevini bağlılıkla sürdüren Öztahtalı, tecrübelerini de genç ebe arkadaşlarına aktarıyor.

Çocukları ve ebeliği çok sevdiği için mesleğini bırakamayan Öztahtalı, anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık etmeyi sürdürüyor.

“Bebeği birincil elimize aldığımızda gelen koku çok güzel”

Şaduman Öztahtalı, AA muhabirine, ebe olan yakınından etkilenerek bu mesleği seçtiğini söyledi.

İşin içine girince ebeliğin kutsal bir iş olduğunu anladığını bildiren Öztahtalı, “Doğum anına şahitlik etmek çok güzel bir durum. Annenin acılarını dindirip peşinde fazla hoş bir bebekle ödüllendirilmesi fazla hoş.” dedi.

Öztahtalı, hastaneye defalarca koskocoman bir heyecanla geldiğini dile getirerek, “38 yıldır benzer heyecanla çalışıyorum. Geliyoruz, giyiniyoruz, hazırlanıyoruz. Doğum esnasında anneye yardımcı olduğumuz, bebeğini alıp kendisine verdiğimiz süre annenin duyguları, sevinci bizi fazla mutlu ediyor. Bebek doğduğunda ilk elimize aldığımızda fazla hoş bir koku geliyor, onu hissetmek fazla hoş. Bunu bütün ebe arkadaşlarımız bilir.” diye konuştu.

Bebeği anneye verdiklerinde annenin heyecanına, sevinç gözyaşlarına şahit olmanın kendilerini de mutlu ettiğini aktaran Öztahtalı, “Aldığımız dualarla manevi şekilde de memnuniyet oluyoruz. Annenin bebekle olan ilişkisini gördüğümüz süre daha da mutlu oluyoruz, bizi motive ediyor. Iş yaşamıma 38 yıl aynı tutku, sevgiyle şevkle devam ediyorum. Mesleğimi çok severek yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öztahtalı, anne olduktan daha sonra mesleğine duyduğu sevgisinin arttığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Anne olup da o duyguyu tattıktan sonra olay daha da katmerlendi. Annelere empati kurarak yaklaşıyoruz. Bebekleri empati kurarak seviyoruz. Mesleğe anne olduktan sonradan daha da farklı bakmaya, daha da alaka göstermeye başladım. Gebeyle aynı yaşadığımız olaylar olduğu için hamilelik dönemimde yaşadıklarımı onlara yaşatmamaya, ağrılarını dindirmeye, yardımcı olmaya ve bir an önce bebeklerine kavuşmalarını sağlamaya çalışıyorum.”

“Ebelik gönül bahşedilen bir meslek”

Emekliliğe hak kazandığını lakin mesleğini sevdiği için ayrılmak istemediğini gösteren Öztahtalı, “Mesleğime devam ediyorum, emekli olursam kendimi çok boşlukta hissedeceğimi düşünüyorum. Bazen ‘Acaba emekli olsam mı?’ diyorum lakin işime gelip başlayınca vazgeçiyorum, ‘Biraz daha devam edeyim.’ diyerek bugünlere dek çalıştım.” biçiminde konuştu.

Öztahtalı, ebeliğin gönül bahşedilen bir iş olduğuna dikkat çekici ederek, ebe adaylarının da mesleğe bu şekilde yaklaşmasıyla anneye ve bebeğe daha yararlı olacaklarını kaydetti.

Günümüzdeki imkanların mesleğe başladığı ilk zamanlarda bulunmadığını, o dönemde tıp ve teknolojinin bu dek ilerlemediğine dikkati çeken Öztahtalı, çalışma hayatı baştan başa iyi ve kötü anlara şahit olduğunu sözlerine ekledi.

 Şaduman Ebe 38 yıldır anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık ediyor
 Şaduman Ebe 38 yıldır anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık ediyor
 Şaduman Ebe 38 yıldır anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık ediyor
 Şaduman Ebe 38 yıldır anne ve bebeğin buluşmasına tanıklık ediyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir