Sadıkoğlu’ndan yeni yardım talebi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, “Tam kapanma sürecinin en düşük zararla atlatılması için mevcut desteklerin devamıyla birlikte yeni ve ayrıntılı destekler bekliyoruz” dedi.

MTSO Başkanı Oğuzhan Soy Sadıkoğlu, korona virüs tedbirleri dahilinde Perşembe akşamı başlayacak olan bütün kapanma konusunda yaptığı yazılı açıklamada üyeleriyle ilgili talepte bulundu. Sadıkoğlu, sürecini idareli olarak en düşük zararla atlatabilmek için reel sektörü destekleyecek finansal tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

“Alınan önlemleri saygıyla karşılıyoruz, fakat”

Yeni desteklerle ekonominin ayakta tutulması gerektiğine şive yapan Başkan Sadıkoğlu, “1 yılı aşkın süredir tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ülkemizde de ciddi boyutlara ulaştı. Salgınla uğraş kapsamında uygulanan tedbirler ufak esnafı ilk önce almak üzere meslek dünyasını hesaplı olarak derinden sarsıyor. Esnafımız ve hakiki sektör temsilcilerimiz deyim yerindeyse, salgınla yok ekonomiyle çaba ediyor. Toplum sağlığı açısından alınan önlemleri ve yasakları saygıyla karşılıyoruz. Oysa, son olarak açıklanan tam kapanma uygulaması ticari hayatı geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürükleyeceğinden korkuyoruz. Ülkemiz bu korona salgınından kurtulana ve piyasaların normale dönüşüne değin mevcut destekler sürdürülmeli ve yeni desteklerle esnafımız, işverenimiz ayakta tutulmalıdır” dedi.

“İşletmeler kapalı, bankalar açık krediler nasıl ödenecek?”

Destek taleplerini hazırladıkları dosya ile TOBB’a ilettiklerini kaydeden Başkan Sadıkoğlu, “Salgının ülkemizde görüldüğü birincil günden itibaren üyelerimiz ilk kez elde etmek üzere ilimiz iş dünyasının sesi olduk. Malatya TSO olarak, bütün kapanma sürecinde tüm üyelerimizin sıkıntılarını peşine düşüp takip etmeye devam edeceğiz. Devletimizden mevcut desteklerin devamıyla birlikte yeni destekler bekliyoruz. İş yerleri bütün kapanırken, bankalar açık ve ödemelerini almaya devam etmektedir. Kapanan ve iş yapamayan işletmelerimiz bankalara olan ödemelerini nasıl oluşturacağı merak konusu. Bu sebeple tacirlerimizin bankalara olan kredi borçları pasif olarak ertelenmeli. İşyeri kira olan ve bu süreçte kapanmak veya kısmi hizmet vermek zorunda kalan işverenlerimize kira desteği verilmeli. Yanlarında çalışan personellerin SGK primleri devlet göre karşılanmalı. Kısa egzersiz ödeneğinin kapsamı genişletilerek, yeni başvurulara olanak tanınmalı. Çek ödemelerinde bu süreçte ciddi manada sorunlar yaşanacaktır, o yüzden piyasaların dengesini korumak adına KOSGEB üzerinden KGF desteği ile iş dünyasına yeni kredi imkanı sağlanmalı. KOSGEB bilgi tabanına uymayan meslek kolları için de düzenleme yapılmalı. İşletmelerin elektrik, su, doğal gaz gibi giderleri için hibe desteği sunulmalı. Belediyelerimiz de elini taşın altına koyarak, su faturalarını ve reklam tabela vergilerini bu dönem almamalı. Desteklerin kısa süreli değil, ekonomik olarak tam normalleşme dönemine dek devam etmesini istek ediyoruz. Tüm bu taleplerimizi çatı kuruluşumuz olan TOBB’un aracılığı ile ilgili bakanlıklara ilettik” diye konuştu. – MALATYA

Sadıkoğlu'ndan yeni destek talebi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir