RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’ dizisindeki ağız dalaşı yaratan sahneye cinayet

Kanal D’de yayınlanan ve her bölümünün ardından yoğun olarak izleyici şikâyeti aldığı kayıtlı Camdaki Kız dizisini RTÜK görüştü.

Toplantıda “Camdaki Kız” hakkında hazırlanan raporu değerlendiren RTÜK üyeleri, dizinin bazı sahnelerinde millî, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine kuraldışılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine zıt düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığına karar verdi.

NALAN’IN ŞİDDETE MARUZ KALDIĞI SAHNELER AFFEDİLMEDİ

Dizide “Nalan” karakterinin annesi kadar baskı ve kontrol aşağıda tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, bir takım anlarda ise somut şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği ifade edildi.

RTÜK'ten 'Camdaki Kız' dizisindeki tartışma yaratan sahneye ceza

Ayrıca öteki kişilik “Sedat”ın ise evli bir kadınla olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile evlenme arifesinde olan “Sedat”ın evli bir kadın olan “Canan” karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikâyenin Türk toplumu tarafından kabul görmesi muhtemel olmayan bir ilişki modeli olduğunu belirleyen Üstteki Kurul, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

BEKARET KORSESİ VE ŞİDDET UNSURLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

RTÜK, başka bir sahnede de annesi tarafından “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren bekâret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, böylece “Nalan”ın gün içerisinde tuvalete bile gidememesi, az önce ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı gerekçesiyle tüm arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fiziki zor unsurları saptama etti.

RTÜK'ten 'Camdaki Kız' dizisindeki tartışma yaratan sahneye ceza

PARA CEZASI VERİLDİ

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda yer alan yayınlar “manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine tutarsız olamaz.” ve “kadınlara yönelik baskıları özendirme eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” maddelerinin ihlal edildiği önerisini haklı görebilen Üstteki Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

RTÜK'ten 'Camdaki Kız' dizisindeki tartışma yaratan sahneye cezaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir