Pınarbaşı’nın “Çerkes peyniri” coğrafi muhabere aldı

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesindeki Uzunyayla bölgesinde üretilen “Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri”ne Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Pınarbaşı Belediyesinden yapılan yazılmış açıklamaya göre, belediyenin Ocak 2020’de yaptığı coğrafi sinyâl kayıt başvurusu, Türk Berat ve Marka Kurumu göre kabul edildi.

Açıklamada, görüşlerine yer bahşedilen Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, Çerkes peynirinin yurt içinde ve açık havada daha çok tanıtılması için incelemeler yürüteceklerini belirtti.

Uzunluoğlu, peynirin coğrafi sinyâl tescil aşamalarında, Birleşmiş Kafkasya Derneği, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesinden Prof. Dr. Mitat Şahin ve beraber çalıştığı bilirkişi Birsen Koca ile bereketli bazı çalışması gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Peynirin 1850’li yıllarda Kafkasya’dan göç eden Çerkesler kadar üretilen ve günümüze değin otantikliğini koruyan geleneksel bir değişiklik olduğunu aktaran Uzunluoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.

Uzunluoğlu, Pınarbaşı patatesinin de kayıt edilmesi için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir