Pazar fiyatlarına kısıtlama artışı

Kocaeli’de 17 günlük tam kapanmaya saatler kala şehir halkı genelinde kurulan mahalle pazarlarında alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar tezgahlar aralarında adım atacak yer bırakmadı. Tam kapanma öncesi çıktıkları pazar alışverişinde fiyatların yükseldiği görebilen vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi.

Korona virüsle mücadele zarfında alınan ve bugün başlayıp 17 Mayıs’a kadar sürecek olan tam kapanma öncesinde Türkiye genelinde olduğu gibi, Kocaeli’de de hareketlilik yaşandı. 17 gün sürecek kapanma öncesinde alışveriş gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar semt pazarlarında ve marketlerde yoğunluk oluşturdu. İzmit ilçesindeki kapalı mahalle pazarı da hınç hınca doldu. Maskelerin takıldığı pazarda, kalabalık nedeniyle sosyal uzaklık kuralına ara sıra dikkat edilemedi. Kısıtlamaya saatler kala mahalle pazarına alışverişe çıkan vatandaşlar ise yükselen fiyatları görünce tepki gösterdi. Meyve ve sebzelere 2-3 TL arasında zam geldiğini gören vatandaşlar, tezgah tezgah dolaşarak uygun ürün aradı.

“Şimdiden bayram ikramiyemiz gitti”

Sebze, meyve alışverişi için perşembe pazarını seçim eden Yasemin Başar, “Fazla topluluk, adım atacak yer yok. Pazarları sırt sırta 1 hafta her tarafında kursaydılar daha iyi olurdu. öyle riskli bir ortamda alışveriş yapıyoruz fakat. Fiyatlar da yanına varılmaz pahada artmış. Marketten alışveriş yapsak daha karlı çıkacağız. o kadar arttırmışlar fakat fiyatları, salatalık 8,10 TL’den satılıyor. Emekli olarak kuvvet durumdayız. Çoktan bayram ikramiyemiz gitti. Fiyatları denetim etseydiler bayrama daha mutlu girerdik. Kapatılması cümbür cemaat için iyi. İnsanların sağlığına kavuşması lüzumlu. Kısıtlamalardan memnunuz, hastanelerin yükü azalsın. Hekim annesi olarak, aslında bunu istiyorum. Doktorlar zor durumda” dedi.

“Kapanacaksa hepsi kapansın”

Kısıtlama semt pazarlarının kapalı olmaması gerektiğini belirten pazarcı esnafı Hasan Demirkıran ise “Eğer bu 17 gün kısıtlama korona virüsü bitecekse hepimiz istiyoruz. Ama gel gelelim bizim için fena oldu. 17 günlük kısıtlamada pazarlar kapalı, marketler açık. Kapanacaksa tümü kapansın. Bizdeki sorun ve sıkıntı bu. Sadece niçin pazarlar kapanıyor?” diye konuştu.

Kısıtlama öncesi artan fiyatlara şaşırdılar

Fiyatlar da artış olduğunu da söyleyen Demirkıran, bunun vatandaşın yoğun talebinden kaynaklandığını sözlerine ekledi. – KOCAELİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir