Palu ailesi davasında kayda değer gelişme

Palu ailesi davasında manâlı gelişme

Palu ailesinin damadı Tuncer Ustael’e müebbet hapis talebi

KOCAELİ – Kocaeli’de Meryem Tahnal’ın öldürülmesi olayı ile ilgili yargılanan Palu ailesi ve ailenin damadı Tuncer Ustael hakkında mütalaa verildi. Cumhuriyet Savcısı, damat Tuncer Ustael’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ederken, diğer sanıkların ise ‘kasten adam öldürmeye takviye etme’ suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve minik kızı Melike Tahnal’ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın yeniden açılmasıyla 6 şahsiyet Palu ailesi 2019 yılında tutuklanmıştı. Yargılandıkları mahkemece verilen kararın bozulmasının peşinde 2020 yılında Sakarya Bölge Mahkemesi 1. Ağır Cinayet Dairesi göre sanıkların tek avukat tarafından savunulmasının usule aykırı olduğu belirtilerek, sanıklar bitmiş egemen karşısına çıkmıştı. Kararın bozulmasının gerisinde 3. kere sanıkların yargılanmasına devam edildi. Kocaeli 7. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutsak sanıklar Tuncer Ustael, İsa Palu ve tutuksuz sanıklar Havva Palu ve Fatih Palu katılırken, öteki esir sanıklardan Ayşe Palu ve Emine Ustael duruşmaya katılamadı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Duruşmada mütalaasını ifade eden Cumhuriyet Savcısı, davalı Tuncer Ustael’in Meryem Tahnal’ı ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek ve üstteki ata veya daha alçak soydan birine veya benzeşen veya kardeşe aleyhinde bile bile öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4 yıldan 14 yıla dek, ‘banka ya da kredi kartlarının kötüye kullanılması’ suçundan ise 3 yıldan 6 yıla dek hapis cezası ile cezalandırılmasını istek etti.

Aynı zamanda savcı mütalaasında, diğer sanıkların da ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘bilerek adam öldürmeye destek etme’ suçundan tanesi ayrı ayrı 16 ila 23 yıl 6 avuç içi değin hapis cezası verilmesini istedi. O dönemde Fatih Palu’nun yaşı küçük olması nedeniyle suçunda indirim yapılmasına mütalaa verildi.

Ertelendi

Son sözleri sorulan sanıklar masum olduklarını açıklama ederek, tahliye ve beraatlerini talep etti. Duruşma heyeti, davalı avukatlarının mütalaaya zaman istek etmeleri üzerine duruşmayı erteledi.

Palu ailesi davasında önemli gelişme
Palu ailesi davasında önemli gelişme
Palu ailesi davasında önemli gelişme
Palu ailesi davasında önemli gelişmeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir