OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI

KARS’ta, turizm haftası etkinlikleri dahilinde açılan sergide şehirle ilgili Osmanlı arşivlerinden getirilen belgeler halka sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi Külliyesi iş birliği ve Kars Valiliği ile Kars Belediyesi’nin himayelerinde ‘Osmanlı Arşivlerinde Kars’ konulu fotoğraf sergisi Aynalı Köşk Sanat Merkezi ve Bilgi Evi’nde açıldı. Birçok medeniyete konut sahipliği yapan Kars’a dair Osmanlı arşivinde bulunan tarihi belgeler halka açıldı. Tarihi belgelerin sunulduğu serginin başlangıç töreninde konuşan Vali ve Belediye Başkanvekili Türker Öksüz, Kars gibi derin bir tarihi olan bir kültür ve medeniyet ili olan bir şehir için çok önemli olduğunu tanımlamak istiyorum. Bugün bu belgelerin bize gösterdiği Kars hakikaten ülkemiz tarihinde çok manâlı yere sahip olan bir il bunu bir defa daha bu sergi vesilesiyle görmüş olduk. Evraklar belgelerinde muhakkak ki alınacak manâlı mesajlar vardır. Bunları bütün Kars halkının ilgi ve dikkatine sunmak istiyorum bu belgeleri arşiv başkanlığından getirerek tarihi Aynalı Köşk binasında vatandaşlarımızın hizmetine sunmamın da keza önemli anlamı olduğunu düşünüyorum diye konuştu.

‘700’Ü AŞKIN KÜLTÜR MİRASINA SAHİBİZ’

Kars’ın birçok kültürel varlığa sahip olduğunu anlatan Vali Öksüz, Kars’ı anlatırken biz çoğu şeyden bahsediyoruz. UNESCO kültür mirasları listesine giren Ani Ören Yeri gibi turizm varlıklarımızdan bahsediyoruz. 700’ü aşkın kültürel varlığa sahibiz. Bunların hepsi bizim zenginliğimiz. Kültürel mozaiğimiz çok çeşitli ve Kars’a yakışan da bu tarihsel dokuyu koruyarak gelecek nesillere olduğu gibi aktarmaktır. Bağlı üzülerek söylüyorum oysa; Covid-19 salgını ülkemizde olduğu gibi bütün dünyayı da etkisi altına aldığı için salgından dolayı da maalesef kültürel faaliyetlerimiz geçmiş yıllardaki gibi canlı yok. Kars bir kültür sanat şehri bir turizm şehri olma yönünden belirli adımlarla ilerliyor. İvme kazanan turizm faaliyetlerimiz var. Salgınla buna minik bir ara verdiğimizi söyleyebilirim. Bu salgın hastalık şehrin turizm şehri olma yönünde bir engel olmamalı. Bizde onun için çalışmalarımıza devam ediyoruz dedi.

‘HEDEFİMİZ YILDA 1 MİLYON TURİST’

Pandemi döneminin turizmi büyük ölçüde etkilediğinden bahseden Vali Kimsesiz, Kars’ta bulunan tarihi ve doğal güzellikleriyle yılda 1 milyon turist çekmeyi hedeflediklerini söyledi. Vali Yetim konuşmasında şunları söyledi

Umuyorum oysa bir lahza önce bu salgını yeneriz. Turizmde hedeflerine yürüyen bir büyük kasaba olma yönünde adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Valilik ve bütün kurumlarımızla turizmi 12 aya yaymayı ve ilimize gelen ziyaretçi sayısını arttırmayı istiyoruz. Turizm algısını daha da yükseklere çıkarıp turizmdeki farkındalığı ortaya içeri almamak için bir takım incelemeler yapıyoruz. Çalışmalarımızda minik bir yavaşlama değil. Çünkü şehrimiz Anadolu’nun Kafkaslara açılan kapısı, bir serhat şehir. Bu nitelikleri her şehirde bulmak muhtemel yok. Kış turizminin merkezi olma yönünde ilerliyoruz. Bana göre Sarıkamış, Türkiye’nin en hoş kayak merkezi ve en hoş kış turizm noktası. Bir yandan Kuyucuk Kuş Cenneti var. Bütün resim sanatçıları için yüzlerce kuş türünün bir arada bulunduğu çok manâlı bir mekan. Bir taraftan baltık mimarisi olan Aynalı Köşk, Kars Kalesi, tarihi hamamlar. Bir büyük kasaba olarak çok şanslıyız. Amacımız bu zenginliği yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin beğenisine sunmak. Hedefimiz yılda 1 milyon turist misafir etmek. Bunu kasıt olarak önümüze koyduk ve şehrin ulaşılabilir olduğuna inandık. İl olarak marka olmaya çalışıyoruz. Coğrafi işaretli olan peynirimizi ekonomik değere dönüştürmeye çalışıyoruz. Hayvansal üretimimiz ülkemiz için çok manâlı. Turizm potansiyelimizi daha yukarı sürüklemek için yerel ve yöresel bir kalkınmayı sağlayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye de bir birincil olan Kars peynir müzesi inşaatı sürüyor Kars insanın misafirperverliğini ve vatanseverliğini kente gelen bütün misafirlere göstermek durumunda olduğumuzu da vurgulayan Vali Yetim, Kars insanının misafirperverliğini, kadirşinaslığını, vatanseverliğini, insani değerlere olan bağlılığını bütün ziyaretçilere uygulamak durumundayız. Hepimiz sahiden sokaktaki taksiciden, lokanta sahibine, oteldeki görevliden, bölgesel mahsul satıcısına, işletme sahibinden, sokaktaki vatandaşımıza dek hepimiz bu anlayışta olmalıyız. Şehrimizde turizm faaliyetleri katma değerinde yaratan istihdam yaratan bir sektör olarak parlatabiliriz. Daha da yükseklere çıkartabiliriz diye düşünüyorum. Sürdürülebilir bir turizm faaliyeti istiyorsak, sürdürülebilir bir yeniden yapılanma istiyorsak, planlarımızı ona kadar harekete geçirmeliyiz bu şehrin Türkiye’nin çok manâlı bir şehirlerinden biri olduğunu yaşadığım günden beri düşünüyorum. İnşallah biz bu şehre laik olabiliriz tüm kamu görevlileri burada yaşamış herkes bu şehre laik edebilmek için çalışmalı çaba etmeli binlerce şehidimiz binlerce evladımız bu toprakların altına bizlere bu günü verebilmek için huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için bu topraklarda canlarını verdiler buna ilişkin madalyalarımız var gazilik madalyası hepimiz bu sorumlulukla bu bilinçle hareket etmeliyiz bunun yolu şehrimizi için daha çok çalışmaktan geçer dedi.

Sergiyi gezen davetliler, Osmanlı arşivlerinden getirilen belgeleri yakından inceledi.

OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
OSMANLI ARŞİVİNDEKİ KARS KONULU BELGELERDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDIBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir