OSMANİYE’DE KANAT AÇIKLIĞI 16 SANTİMETRE OLAN TAVUS KELEBEĞİ BULUNDU

OSMANİYE’nin Kadirli ilçesinde Vücut Eğitimi Öğretmeni Yalçın Yanık (45), dünyanın en güzel kelebek türleri arasında gösterilen ve kanat açıklığı 16 santimetre olan ‘tavus kelebeği’ buldu.

Cemal Paşa Mahallesi’ndeki Cevdetapaşa Ortaokulu’nda ödev yapan Cisim Eğitimi Öğretmeni Yalçın Yanık, mektep bahçesinde dolaşırken çiçeklerin üstünde boyutuyla dikkat çeken bir kelebek buldu. Kanat açıklığı 16 santimetre olan kelebek hakkında araştırmacı Yanık, dünyanın en güzel kelebek türleri arasında gösterilen tavus kelebeği olduğunu öğrendi.

Kelebeğin güzelliğine hayran kaldığını gösteren Yanık, Mektep bahçesinde bulduğumuz tavus kelebeği, dünyanın en güzel 6 kelebeği arasında yer alıyor. Kanat açıklığı ile ölçtüğümüzde 16 santimetre büyüklüğünde. Şu ana dek bunların en büyüğü 17 santimetre uzunluğundadır. Bölgede nadir olarak görülen bir canlı. İlk kere gördüm ve çok mutlu oldum. Kelebeğimizi incitmeden inceledikten daha sonra tekrar doğaya bırakacağız. Bu kadar büyük bir kelebeği birincil kere gördüm ve çok şaşırdım diye konuştu.

Yanık, kelebeği görenlerin de çok şaşırdığını belirterek, Kelebeği görenler ayrıca büyüklüğüne ayrıca de kanatlarındaki renk ve desenlere hayran kalıyor. Böyle nadide bir güzelliği görebilmek benim için bir baht ifadelerini kullandı.

OSMANİYE'DE KANAT AÇIKLIĞI 16 SANTİMETRE OLAN TAVUS KELEBEĞİ BULUNDU
OSMANİYE'DE KANAT AÇIKLIĞI 16 SANTİMETRE OLAN TAVUS KELEBEĞİ BULUNDU
OSMANİYE'DE KANAT AÇIKLIĞI 16 SANTİMETRE OLAN TAVUS KELEBEĞİ BULUNDU
OSMANİYE'DE KANAT AÇIKLIĞI 16 SANTİMETRE OLAN TAVUS KELEBEĞİ BULUNDUBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir